I.Murat Bizans İmparatoru’nun kankasıydı

Osmanlı padişahlarının üçüncü I. Murat (1359-1389 arasında hüküm sürdü) dönemin Bizans İmparatoru V. Yuannis ile öylesine yakın dosttu ki, birlikte Anadolu’da başkaldıran bazı Türk beylerine karşı sefere çıktılar.

Sefer sırasında Yuannis’in oğlu Andronikos ile I. Murat’ın oğlu Savcı bey, babalarının yerine geçmek için ayaklandılar. Bunun üzerine I. Murat Anadolu’dan Rumeliye geçti ve ayaklanmayı bastırdı.

Yakalanan Savcı Bey’in gözlerini kızgın demirle kör ettiren I. Murat hırsını alamayarak oğlunu öldürttü. Dostu Bizanz İmparatoru’na da baskı yaptı ve oğlu Andronikos’u cezalandırmasını istedi. İmparator da I. Murat’ın isteği üzerine oğlunun gözlerini sirkeyle yaktırdı.

Osmanlılar sürekli at üzerinde Bizans’a karşı savaştı diyenlere sorumuz:

Bu Osmanlı Bizans dostluğu ne iş?

Yok öyle Bizans’ı yıkmak için fırsat kolluyorlardı,  güçlenmeye çalışıyorlardı falan deyip işin kolayına kaçmadan cevaplayın.

1 Comment

  1. Bizanslı tarihçi Georgios Frantzis (George Sphrantzes) internette “archive” sitesinde de bulunan kroniklerinde sözümona Edebali’nin damadı denen Osman Bey (Alman Otto-Man) in şeceresini ortaya koymuş ama okuyan kim !!! Komnenos Hanedanlığı nireeeee Almanya nireeee :))

Yorumlayın

Your email address will not be published.