Hulusi Akar ve Yaşar Güler’e ABD’de şok üstüne şok

2 dakikalık okuma

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, ABD’de muhataplarıyla Suriye ağırlıklı görüşmelerde bulunacaklardı.

ABD Savunma Bakanı (vekil) Patrick Shanahan ve Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile bir araya geldiler ve Suriye’de oluşturulması planlanan güvenli bölgeyi müzakare ediyorlardı…

İlk şok, ABD’li muhatapların diplomatik açıdan sert sayılacak bir tarzda, Türkiye’nin Rusya’dan satın alacağı S-300 savunma sistemiyle ilgili kaygılarını ortaya koymaları ile yaşandı.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, taraflar arasında Suriye’de oluşturulacak güvenli bölge ile ilgili görüş ayrılıkları da giderilemedi.

Pentagon’da bu görüşmelerden hemen sonra da ABD Başkanı Donald Trump’ın “Suriye’den çekileceğiz ama güneyde 200 kuzeyde de (Fırat’ın doğusu) 200 asker bırakarak” çıkışı geldi.

Bu çıkışın Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna ilişkin planlarında ne tür bir sapmaya neden olacağı merak konusu.

Doğrusu, hem Akar hem de Güler, belki S-300’lerle ilgili çıkışı bekliyorlardı, ancak Pentagon’da görüşmeler yaparlarken Suriye’ye ilişkin yapılan bu yeni açıklama onlar açısından ikinci şok oldu.

Yorumlayın

Your email address will not be published.