Hisar’daki Perili Köşk’ün hayaletleri (Rapunzel’li tarafından)

İstanbul’un en esrarengiz ya da görkemli yapıları diye bir başlık atılsa sanırız Perili Köşk ilk sıralarda yerini alır. Yüzyılı aşkın bir süre önce inşası başlanan köşkle ilgili günümüze kadar ulaşmış pek çok söylenti var. Peki, görünümüyle çoğu insanı ürperten yapı gerçekten perili mi yoksa bu sadece bir şehir efsanesinden ibaret mi? İşte o Perili Köşkün Rapunzel masalını andıran hikayesi…

2002 yılında özel bir şirket tarafından kiralanan köşkün öyküsü, geçtiğimiz yüzyılın başına uzanmakta. Yapının inşasına çok zengin bir tüccar olan Yusuf Ziya Paşa tarafından başlanmış. İnşaata ilk çivi 1910 yılında çakılsa da köşkün istenildiği gibi bitirilmesi mümkün olmamış. Neden mi?

Yusuf Ziya Paşa, çok güzel bir kıza aşık olur. Kızla evlenmek için yanıp tutuşan paşa, tüm servetini onun ayaklarına sermeye hazırdır. Sonunda amacına ulaşır ve kızla evlenir. Buna rağmen işi hiç de kolay olmayacaktır çünkü kızın büyüsüne kapılan pek çok genç onun peşinde koşturmayı sürdürür.

Genç ve güzel zevcesini kaybetme korkusunda olan Yusuf Ziya, sonunda çözümü bulur. Onu Rumeli Hisarı’nda yaptırdığı köşkün üst katına kapatır. Ancak köşkün önünden geçenler, iç geçirmeye devam ederler. Bu nedenle buranın adı, içinde peri gibi bir kız yaşadığı için kısa süre içinde Perili Köşk’e çıkar.

Büyük bir tüccar olan Yusuf Ziya Paşa’nın işleri Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla bozulur. Akdeniz açıklarında iki gemisi birden batınca, ekonomik sıkıntılar baş gösterir. Bu nedenle köşkün yapımı da planlandığı üzere büyük ustalar yerine kalfalar tarafından sürdürülür. Hatta binanın bulunduğu kayalığın taşları sökülüp inşaatta kullanılır.

İflasın eşiğindeki paşa, bir yandan da çılgınca sevdiği peri kızını etraftan korumak için gösterdiği büyük çabalara da devam etmektedir. Sonunda onu da yanına alarak İstanbul’u ve köşkü olduğu gibi bırakıp Mısır’a yerleşir.

Fakat takıntı haline gelen aşkın acıları Mısır’da da dinmek bilmez. Yusuf Ziya Paşa sonunda Mısır’da aşkından ölür. Ancak öldükten sonra bile uğruna çıldırdığı kızdan vazgeçmeyecektir. Mezar taşının, genç karısını hapsettiği kulenin taşlarından yapılmasını vasiyet eder.

Perili Köşkün yenilenmiş hali

Günümüzde tamamlanabilen Yusuf Ziya Paşa Köşkü’nün yenileme çalışmaları esnasında da ilginç gelişmeler yaşandı. Köşkün hikayesi zamanla unutulmuş ve buranın peri kadar güzel bir kız yüzünden Perili Köşk adını aldığı hafızalardan silinmiştir. Bunun yerine farklı söylentiler yayılır. Bu söylentiler sebebiyle pek çok kişi köşkün yanından bile geçemezken yenileme çalışmaları sırasında burada çalıştırılacak işçi bulmakta bile zorlanılmıştır.

Peki, ne mi bu söylentiler… Bir rivayete göre, hala aşkını unutamayan Yusuf Ziya’nın ruhu bazı geceler köşkü ziyaret ediyor ve odalarında dolaşıyor. Bir diğer söylenti ise Rapunzel misali köşkün kulesine kapatılan genç ve güzel kızın hayaletinin hala köşkte, özellikle kulede dolaştığı yönünde.

Yorumlayın

Your email address will not be published.