Hey özgürlük! Yine sınıfta kaldık, ama duble yol yapıldı:-(

3 dakikalık okuma
  • Freedom House’un 2020 Dünya Özgürlük Haritası’nda yeşil alanlar ”Özgür”, sarı alanlar ”Kısmen Özgür” Türkiye’nin de bulunduğu mor alanlar ”Özgür Olmayan” ülkeleri gösteriyor.

Türkiye’yi yönetenler ya da yönettiğini iddaa edenler için bir utanç vesikası daha.

Freedom House’un (Özgürlük Evi) ‘Dünyada Özgürlükler 2020’ raporuna göre Türkiye, yine ‘Özgür Olmayan Ülkeler’ kategorisinde yer aldı. ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House’un raporunda, Türkiye son 10 yılda dünya genelinde global özgürlük açısından en çok gerileme gösteren ikinci ülke olurken 32 puan aldı.

Raporda Türkiye, İnternet özgürlüğü açısından da 37 puanla yine “özgür olmayan ülkeler” kategorisinde yer buldu.

Türkiye ile ilgili tüm detaylar için:

https://freedomhouse.org/country/turkey/freedom-world/2020

Türkiye’ye verilen notlardan bazıları şöyle:

Yönetimde şeffaflık: 0, Basın Özgürlüğü: Zayıf, İfade Özgürlüğü: Zayıf, Yolsuzlukla Mücadele: Zayıf, Yargı Bağımsızlığı: Zayıf, Seçim Özgürlüğü: Orta.

Raporun Avrupa kısmında değerlendirilen Türkiye için son yerel seçim sonuçları, liberal demokrasi adına gelişme olasılığı olarak tanımlandı. Raporda, “Türkiye’deki seçmenler Ankara ve İstanbul belediye başkanlıklarında Adalet ve Kalkınma Partisi’ni yerinden etti’’ denildi.

2020’de yakından izlenecek 10 ülke arasında yer alan Türkiye için “Belediye seçimleri, zafer kazanan muhalefet için dönüm noktası olsa da temel insan haklarında kısıtlamalar sürdü. Suriye’nin kuzeyinde devletin düzenlediği harekata karşı seslerini yükseltenlere baskı uygulandı’’ ifadeleri kullanıldı.

Raporda, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesiyle oluşan boşluğu Rusya ve Türkiye’nin doldurmasıyla, bölgedeki Kürt nüfusa karşı yeni bir kötü muamele dalgasının yayıldığı ve IŞİD’le mücadelenin tehlikeye girdiği de savunuldu.

Suriye’nin peşi sıra Libya’da karmaşıklaşan çatışmalarda Rusya ve Türkiye’nin rollerine de raporda dikkat çekildi.

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

TBMM’de kıyasıya dövüş: Yumruklar, tekmeler, küfürler…

Sonraki Yazı

Ateşkes kararı öncesinde “bizimkiler”den el pençe divan