Hasankeyf’in betona bulanmış haliyle New York Times’a yanıt

4 dakikalık okuma

New York Times gazetesi (NYT), Hasankeyf’te tarihin Recep Tayyip Erdoğan’ın hırsı uğruna nasıl yok edildiğini yukarıdaki fotoğraf eşliğinde (mesaj içinde mesaj) manşetine taşıdı.

Gazetenin İstanbul Büro Şefi Carltta Gall’ın imzası taşıyan “Refah için tarihi bir hazineyi batırmak” başlıklı haberde, “Bugün vadi sular altında ve 70 bin kişi yerinden oldu” ifadeleri yer alırken, Hasankeyf’te yaşananlar “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın değişim hırsının kurbanları” olarak vurgulandı.

Tüm itirazlara rağmen Erdoğan’ın “mega projesi” olarak nitelendirilen Ilısu Barajı’ndan gelen suların kenti yutmaya başladığına dikkat çekilen haberde, bölgede yaşayanların fikrinin alınmadığı; arkeolog ve çevrecilerin sözlerine kulak verilmediği de belirtildi. 

Daha bu yazının mürekkebi kurumadan Türkiye’nin yarı resmi Anadolu Ajansı, NYT’ye yanıt verircesine, Hasankeyf’ten fotoğraflar eşliğinde bir haberi servis etti.

Haberde Hasankeyf Kaymakamı Haluk Koç’un açıklamalarına yer verildi. 

Kaymakam Koç, DSİ’nin tarihi ve kültürel eserlerin taşındığı arkeopark alanının çevre düzenlemesiyle ilgili projeyi ihale ettiğini belirterek şunları kaydetti:

Bölgenin incisi’ diyebileceğimiz bir Hasankeyf ile misafirlerimizi ağırlayacağız. Burada yamaç paraşütünü de faaliyete alacağız. İlgili spor kulüplerimiz burada gösteri uçuşları yapacak. Mevcut Hasankeyf’in su altında kalmayan güzelliklerinden ağlayan mağarası, şelalesi, Şahap Vadisi, Saha Vadisi, Atlıhan ve diğer güzergahtaki doğal güzellikler, trekking ile ilgilenen, doğa yürüyüşünü sevenlerin ilgisini çekecek alanlar var. Ziyaretçilerimiz bu faaliyetlerden memnuniyetle ayrılacak.

Koç’un “40-50 milyon liralık ekonomik büyüklük hedefliyoruz” sözleri de Hasankeyf’in rant uğruna nasıl kurban edildiğini ortaya koydu: “Biz yıllık 40-50 milyon liralık ekonomik büyüklüğe ulaşacağımızı hedefliyoruz. Tabii ki buradaki ekonomik aktivitenin olumlu geri dönüşümünün buradaki Hasankeyf halkı ve yatırımcılar için olacağını, buranın gelişmesine ve örnek bir turizm merkezi olmasında etkili olacağına inanıyoruz. Hasankeyf’in, önemli bir tarihi ve turistik merkez olma aşamasında çok iyi bir yere geleceğine inanıyoruz. Buradaki çevre düzenlemesi de bittiğinde eski ile yeninin birleştirildiği ve kendi hafızasını koruyan bir Hasankeyf’i görmüş olacağız.”

Sosyal medyada Hasankeyf’te rant uğruna tarihin nasıl yok edildiğine ilişkin çok sayıda fotoğraf ve yorum yayımlandı:

Yorumlayın

Your email address will not be published.