Halkbank için baskı yapanlar listesinde Erdoğan ve damat Berat…

ABD’de süren Halkbank davasında yargıç Richard Berman, banka avukatlarının özel ve sınırlı yargılanma talebini reddetti.

Berman, Halkbank davasıyla ilgili Türk hükümetinin ABD’de çeşitli lobi güçlerini de kullanarak Amerikan yargı sistemine baskı yaptığını öne sürdü.

Çok sayıda üçüncü şahsın Rıza Sarraf, Hakan Atilla (ki suçlu bulunmasına rağmen İstanbul Borsası’nın başına getirilmesine dikkat çekiyor) ve Halkbank davasıyla ilgili devreye sokulduğunu belirten Berman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in bu davalarla ilgili ABD’de kampanyalar yürüttüğünü kaydetti.

Berat Albayrak, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı yeni Borsa İstanbul Genel Müdürü Talat Atilla ile birlikte.

Yargıç Berman Amerikan tarafında da Başkan Donald Trump, eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, eski ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ve eski ABD Adalet Bakanı Michael Mukassey’in dolaylı olarak bu davalara müdahil olduğunu belirtti.

İşte Berman’ın dava dosyasına giren son kararı (Baskı unsurları 8’inci sayfanın dipnotu olarak verilmiş):

İndir (PDF, 494KB)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir