Hakan Fidan’a saldırının ardında MİT-IŞİD gizli görüşmesi mi var?

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a yönelik olarak sürdürülen ters köşe kampanya aslında çok bilinmeyenli bir denklem. Bu denklemde, Suriye’den İran’a, İsrail’den Azerbaycan’a, PKK ile yapılan görüşmelerden ABD’ye kadar bir sürü öge rol oynuyor. Hal böyleyken fitili ateşleyen gelişme ise Hakan Fidan’ın inisiyatifinde MİT’in El Kaide yanlısı (ki orası bile meçhul) IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) ile yaptığı görüşmeler.

Bilindiği gibi Washington Post ve Wall Street Journal gazetelerinde Hakan Fidan ile ilgili olarak “İran Ajanı” suçlamasında bulunulmuş ve Mossad adına çalışan 10 İranlının adlarının İran istihbaratına bizzat Fidan tarafından verildiği iddia edilmişti.

Aslında Hakan Fidan’ın İran yanlısı olduğuna ilişkin iddialar yeni değil. Göreve geldiği tarihten bu yana Fidan ile ilgili olarak özellikle İsrail tarafından bu iddia sürekli gündeme getiriliyordu.

Peki ne oldu da şimdi bu iddia birden gündemi sarsacak hale geldi?

Buradaki en önemli faktör Suriye’deki gelişmelere ilişkin olarak Türkiye ile ABD arasında yaşanan görüş ayrılıkları.

Türkiye, bir süredir Suriye sınırındaki gelişmelerden epey rahatsız. Bunda da, sınırın Suriye tarafındaki kritik bölgelerin (İdlip, Rakka, Deyr ez-Zor ve özellikle Halep’in kuzeyindeki Azez ) El Kaide yanlısı olduğu söylenen IŞİD’in kontrolüne geçmiş olması ve bu örgütün artık Türkiye için önemli bir tehdit oluşturması rol oynuyor.

MİT ve Katar istihbaratının elinde IŞİD’in, Türkiye’nin büyük kentlerinde bomba yüklü kamyonlarla saldırı planladığına ilişkin istihbarat bulunuyor. Böyle bir tehdidin nedeni ise IŞİD’in Türkiye’den talep ettiği bazı kolaylıkların daha önce reddedilmesi. Bu talepler,  sınırın IŞİD’e gelen yardımlar için açılmasını ve örgüt komutanlarının aileleri için Türkiye’de kamplar oluşturulmasını içeriyor.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre Türkiye, IŞİD’e karşı işbirliği için Esad yönetimi nezdinde bile girişimlerde bulundu, ancak Şam, bu konuda Ankara’ya yanıt vermedi.

Bunun üzerine Hakan Fidan’ın inisiyatifi ile MİT ile IŞİD komutanları arasında Suriye’de görüşmeler yapıldı. Ankara, hem bu tehdidi görüşme yolu ile bertaraf etme hem de Suriye’nin kuzeyindeki PKK yanlısı grupların etkinliğini kırma amacıyla IŞİD ile uzlaşma yolunu seçti.

JÖNTÜRK’e bilgi veren kaynaklar, Türkiye ile IŞİD arasında bur uzlaşmaya varıldığını belirtiyorlar. Bu çerçevede IŞİD, Türkiye’ye yönelik saldırıda bulunmayacak buna karşılık Ankara da, örgüte bazı konularda yardım edecek. Yardımın,  Rasul Ayn, Efrin civarları ve er-Rakka ve el-Kamışlı’daki  PKK nüfuzunu kırmak için IŞİD’in desteklenmesinden (Nitekim KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, Türkiye’nin Suriye’de Kürtler’e karşı bazı radikal grupları desteklediğini bunun sürmesi durumunda ateşkesin bozulacağını belirtmişti), silah ve mühimmat desteğinden ve de örgütün yaralılarının Gilan, Akpınar ve Urfa’da tedavi edilmesinden oluştuğu kaydediliyor.

Tamamen Türkiye’nin güvenliği için atılan bu adımlar, özellikle ABD tarafından hoşnutsuzlukla karşılandı ve Hakan Fidan’a yönelik “İran yanlısı”  içerikli temcit pilavı birkaç malzeme eklenerek yeniden servis edildi.

..Ve gelelim bu iddianın içerdiği “İran’a Mossad yanlısı 10 İranlı’nın adı Hakan Fidan tarafından verildi” iddiasına…

Bu konu da  çok su götüren cinsten.

Acaba, o verildiği söylenen listede Kuzey Irak’ta İsrail tarafından eğitilip İran’a gönderilen kaç PKK’lı vardı ve bu durum MİT ile PKK arasında sürdürülen görüşmelere, PKK’nın Türkiye’den çekilmesinin durdurulmasına, “yeniden silahlı mücadele başlatırız” şeklindeki tehditlere nasıl yansıdı?

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Gülen cemaati Erdoğan’ı “F-Tipi dosya”larla köşeye sıkıştırıyor!

Sonraki Yazı

Hakan Fidan’ın inisiyatifiyle MİT-IŞİD görüşmesi

EDİTÖR'DEN

Cami’ye menfur saldırı

Ayakkabıları ile geldiler. Hepsi de tam teçhizatlıydı.  Bu menfur saldırıyı gerçekleştiren gözü dönmüş gruptan bazıları, sarhoş