Hakan Fidan, Mossad’ın suikast listesinde mi?

4 dakikalık okuma

Soru, abesle iştigal etmek değil. Özellikle de, İsrail’de Netanyahu’ya çok yakın Makor Rishon’da MİT Başkanı Hakan Fidan’la ilgili çıkan yazıdan sonra…

Bakın ne deniliyor Fidan ile Irak’ta ABD operasyonuyla öldürülen İranlı general Kasım Süleymani’nin karşılaştırıldığı o yazıda?

Süleymani ve Fidan arasındaki bölgesel politika görüşündeki benzerlik sadece Suriye ve Irak ile sınırlı değil. Süleymani, İran’ın bölgesel hegemonya arzusu için bir kampanya yürütürken; Fidan, Türkiye’yi tarihsel bir imparatorluk olarak restore etmeyi amaçlayan Neo-Osmanlı ideolojisinin ayrılmaz bir parçası. Fidan ve Süleymani arasındaki en büyük fark, ‘baba’ figürüyle ilişkileri. Süleymani, mezarı üzerinde gözyaşı döken Hamaney ile çok yakındı. Fidan ve Erdoğan ilişkisi ise çok daha karmaşık ve şüpheli.

Şimdi Kasım Süleymani, yerin üç arşın altında yattığına göre, onun ikizi olan Türk İstihbarat Servisi (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ın komplolarına odaklanma zamanı geldi.

Alıntıdaki son paragraf kelimenin tam anlamıyla dehşet verici. Satırlardan Hakan Fidan’a Kasım Süleymani örneğinden hareketle aba altından sopa gösteriliyor resmen.

Şimdi filmi üç ay öncesine saralım.

Mossad Başkanı Yossi Cohen, yine Netanyahu’ya çok yakın ultra-ortodoks (Cohen’in dünya görüşüne çok yakın) bir gazeteye verdiği mülakatta, kasım Süleymani ile ilgili çok ilginç açıklamalarda bulunuyor:

Bizim elimizde prestijli bir suikast listemiz var. Kasım Süleymani şu an için bu listede yok, ancak her an girebilir. Her adımını izliyoruz. Onu bir suikastle öldürmek imkansız değil.

Yossi Cohen

Bu sözlerin ardından üç ay sonra Kasım Süleymani, Irak’ta öldürülüyor.

Şimdi bu sorunun sorulması da elzem oluyor:

O listede Hakan Fidan da var mı?

Bu arada, Hakan Fidan ile ilgili yazının çıkmasından birkaç gün önce FETÖ’nün bazı unsurları, Hakan Fidan ile Kasım Süleymani’nin 2014 yılında Tahran’da gizli bir görüşme yaptığı iddiasında bulundu.

Bu çevreler, Hakan Fidan ile Kasım Süleymani’nin bazı adamlarının Ankara ve İstanbul’da sık sık bir araya geldiği yolunda da paylaşımda bulundular.

Hakan Fidan ile ilgili o yazıya, Mossad, FETÖ çerçevesinden bakmakta yarar var.

NOT: Yossi Cohen’in yerine Mossad Başkanlığı görevine getirilen David (Dedi) Barnea’nın, “Hakan Fidan’ın İran yanlısı” olduğuna ilişkin raporların hazırlanmasında katkısı olduğunu da belirtelim.

Yorumlayın

Your email address will not be published.