Hakan Fidan ile Yasin El Kadı’nın görüşme trafiği

İş sadece “Çok Derin Trafik Kazası” haberimizdekiyle kalmamış.  Hakan Fidan, Türkiye’ye girişi bile yasak olan Yasin El Kadı ile makamında ve İstanbul’da sürekli görüşmüş. Hem de Erdoğan ve çevresinin desteğiyle… İşte o görüşme trafiği:

Önce Yasin el Kadı ile ilgili bir hatırlatma:

Yasin El Kadı, 11 Eylül sonrası Amerikan resmi belgelerinde adı “Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist” diye geçen bir Suudi işadamı. 52 yaşındaki Cidde‘de mukim Yasin El Kadı, “Şeyh Yasin Abdullah” olarak da biliniyor.

ABD Hazine Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı‘nın terörist listelerinde, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) terörün finansmanına ilişkin raporlarında El Kadı’nın adı yer alıyor. El Kadı, terörle bağlantılı olarak Amean belgelerinde ilk kez Haziran 1998′de yer aldı. O tarihteki bir FBI raporuna göre, El Kadı ABD’de gayrimenkul alım satımı yaparak kara para aklıyor ve bu yolla Hamas‘a fon sağlıyordu.

El Kadı’nın, 1990′lı yıllarda, Bosna-Hersek‘te de terörü finanse ettiği, Vakufska ve Depozitna bankaları ile kendi adını taşıyan “Qadi International” şirketi aracılığıyla, Balkanlar‘daki silahlı İslami harekete para aktardığı yönünde raporlar var.

03.09.2008 Avrupa Birliği’nin hukuk organı Adalet Divanı, Suudi Arabistanlı işadamı Yasin El Kadı ile İsveç merkezli bir hayır kurumunun, El Kaide örgütüne destek verme suçlamasıyla 2001′de dondurulan mal varlıklarını serbest bıraktı. Avrupa Adalet Divanı, AB’nin, mal varlığını dondururken, savunma hakkına saygı göstermediğini belirtti. Ajanslar, kararın, AB’nin yaptırımlar rejimine darbe vuracağını belirtiyor.

Yasin El-Qadi hakkındaki hüküm, Türkiye Cumhuriyeti yönünden, 19.10.2012 tarihli R.G.’de yayımlanan 11.10.2012 tarihli bakanlar kurulu kararıyla yürürlükten kaldırılmıştır.

Yukarıdaki bilgi notundan anlaşılacağı üzre Kadı’nın hakkındaki “terörist” suçlaması 2012 yılının Ekim ayında kaldırıldı. Bu tarihten önce Türkiye dahil birçok ülkeye girmesi bile yasaktı.

Gelelim şimdi şu görüşme trafiğine…

MİT Müsteşarı Hakan Fidan,  Yasin El Kadı ile görüşmelerinden birini Atatürk Orman Çitliği’ndeki Başbakan Erdoğan’ın konukları için kullanılan Marmara Köşkü’nde 25 Haziran 2012 tarihinde yaptı (Tarihe dikkat” Kadı bu dönemde  ”terörist” olarak kabul ediliyor ve Türkiye’ye girişi yasak).  Başbakan Erdoğan’ın görüşmeden haberi vardı  ve Fidan ile El Kadı arasında yapılan görüşmeye Orta Doğu danışmanı Sefer Turan’ı gönderdi.

Yasin El Kadı bu görüşme için Ankara’ya iş adamı Mehmet Cengiz’in kendisine tahsis ettiği özel jet ile gitti. Kadı’ya bu seyahatlerinde Erdoğan’ın korumaları da eşlik etti.

Fidan ile Kadı İstanbul’da da iki kez görüştü. Bu görüşmelerden ilki 14 Nisan 2012 tarihinde (Kadı’nın bu tarihte de Türkiye’ye girişi yasak) Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

İstanbul’daki ikinci görüşme de MİT İstanbul Bölge Müdürlüğünde 14 Haziran 2012 tarihinde yapıldı.

Hakan Fidan ile Yasin El Kadı, Ankara’da 29 Eylül 2012 (Kadı yine yasaklı), 13 Aralık 2012 ve 15 Şubat 2013 (Bu tarihten bir gün sonra o derin trafik kazası meydana geldi) tarihlerinde üç görüşme daha yaptılar.

Başbakan Erdoğan, 11 Eylül sonrasında “terörist finansörü” olarak ilan edilen Yasin El Kadı’ya kefil olduğunu açıklamıştı.

Arap dünyasındaki bazı kaynaklar Yasin El Kadı’nın Erdoğan’ın kasası olduğu görüşünde.

Bu görüşme trafiği aydınlatılırsa Türkiye’de “bazı hesaplar” çok daha net ortaya çıkacak.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir