Haham söylemiş, Erdoğan ve saz arkadaşları “OK” demiş

İsrail basını AKP-MHP’li cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog arasında yapılan görüşmenin mimarı olarak  ABD merkezli Etnik Anlayış Vakfı Başkanı Haham Marc Schneier’ı gösteriyor.

The Times of Israel gazetesinde Tal Schneider imzasıyla yayınlanan yazıda şu görüşlere yer verildi:

Haham Schneier’in iki ülke arasındaki arabuluculuk rolü ilk kez Erdoğan’ın Herzog’u cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı tebrik etmek için aradığı 12 Temmuz’da kendini gösterdi. Bu telefon görüşmesi, eskiden sıcak müttefikler olan ülkeler arasındaki on yıllık diplomatik soğukluğun da buzlarını kıran hamle oldu.

Schneier, Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ile geçen ramazanda bir araya geldi. Mercan, Amerikan Yahudi cemaati ile ilişkilerin ilişkileri düzeltilmesi için Erdoğan’ın talimatıyla gönderildiğini söyledi ve tavsiyesini istedi.

Schneier de” Dinle, sana tek kelimeyle cevap verebilirim, Türkiye’nin Amerikan Yahudileri, Kongre, yönetim vb. ile ilişkisini yeniden kurmasını istiyorsanız, yol İsrail’den geçiyor” dedi.

Schneier, 11 Temmuz’da Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Hasan Murat Mercan yeniden bir araya geldi ve Erdoğan’ı aramasını ve dört gün önce cumhurbaşkanı olarak yemin eden Herzog’u tebrik etmesini istedi.

Erdoğan, bu görüşmenin ardından Herzog’u aradı ve telefon trafiğini başlatan adımı attı.. İkili arasında görüşmeler, Herzog’un annesi öldüğünde ve Erdoğan Covid-19’a yakalandığında da devam etti.

Erdoğan ve Herzog

Kimdir?

Haham Marc Schneier, Hollywood yıldızlarından, Körfez şeyhlerine hatta sosyetik isimlere kadar birçok isimle olan yakınlığıyla tanınıyor.

Schneier, on yıldan fazla bir süredir Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Katar ve diğer Körfez ülkelerinin kralları ve veliaht prensleriyle yaptığı toplantılar aracılığıyla Yahudileri ve Müslümanları bir araya getirmeye çalışıyor.

Haham Marc Schneier

Schneier, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile 1975’te Manhattan’ın Yukarı Doğu Yakası’ndaki bir Yahudi gündüz okulundan sınıf arkadaşı.

Schneier şu anda ABD merkezli Etnik Anlayış Vakfı Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.