Ha Madımak’ta insan yakan zihniyet ha bugün Türkiye’yi tarikatlar ülkesi yapmak isteyenler…

7 dakikalık okuma

2 Temmuz 1993 Sıvas… Hepsi oradaydılar.

“O Kafa” ittifakı Sıvas Madımak Otelinde 33 aydını gözlerini kırpmadan yaktı.

Bugünkü AKP’nin temel taşlarını döşeyen Milli Görüş zihniyeti de, tarikatçısı da (FETÖ dahil bilcümlesi), ülkücülüğün Arabi versiyonu da insanlar cayır cayır yanarken keyifle seyrettiler.

Aradan 28 yıl geçti ve o kirli ittifak şimdi yine işbaşında.

Milli Görüş’ten beslenen AKP’si, tarikatları (FETÖ 2002’den sonra büyük destek verdi bu ittifaka sonra dışlandı) ve yine Arabi rüzgarların etkisindeki MHP’si ile Türkiye’yi karanlığa götürmek için kolları sıvadılar.

Yine gerici olmayan herkese düşmanlar.

Yine, kendileri gibi olmayanları susturmak için her yola başvuruyorlar.

Yine yaptıkları, ettikleri duyulmasın görülmesin diye TV’leri karartıyor, sosyal medyayı yasaklamak için uğraşıyorlar.

Fakaaaat, korkuyorlar da; eninde sonunda kaybedeceklerini, vatan hainliğinden yargılanacaklarını bildikleri için…

Tik tok tik tok…

O tarih de yaklaşıyor.

Sıvas’ta neler olmuştu?

Pir Sultan Abdal Şenlikleri için 33 aydın ve sanatçı Sıvas’taydı.

Şenliğin katılımcılarından biri de yazar Aziz Nesin’di. Katliamdan iki gün önce kentte bir bildiri dağıtılmıştı. Bildiride Aziz Nesin’in o sırada başyazarı olduğu Aydınlık gazetesinde yayımlanan Salman Rüşdi’nin “Şeytan Ayetleri” kitabından bahsedilmiş, Nesin hedef gösterilmişti. Bildiride dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin’in şenliklere ev sahipliği yapması eleştirilmiş, Nesin için “Şehirde adeta Müslümanlarla alay edercesine gezebilmektedir” ifadesi kullanılmıştı.

Olayların gelişimi şöyleydi:

2 Temmuz 1993 cuma günü Cuma namazının ardından etkinliklerin yapıldığı kültür merkezinin önüne bir yürüyüş başladı. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlendi. Binlerce kişiden oluşan karşıt grup, Kültür Merkezi’nden yeniden Hükümet Meydanı’na geldi. Hükümet Konağı’nı taşlamaya ve slogan atmaya başlayan grup ardından Madımak Oteli civarına ulaşarak, slogan atmaya devam etti. Valinin katliam sonrası İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği rapora göre, saldırganların sayısı her saat artıyordu. Yine aynı rapora göre, akşam saat 18:00’de Madımak Oteli’nin önünde o ana kadar hiçbir aşamada dağıtılmamış 15 bin kişi vardı. Otel önündeki araçlar ve sürüklenen heykel ateşe verildi, otelin camları kırıldı.

Madımak Oteli’nin merdivenlerinde elinde kırık fırçayla şair Metin Altıok, hemen yanında Uğur Kaynar ve Behçet Aysan görülüyor. Bu üç şairi de katliamda kaybettik.

Yaklaşık 2 saat sonra otel ateşe verildi, saldırgan kalabalık sloganlarına devam etti. Madımak Oteli’nin önünden çekim yapan İhlas Haber Ajansı’nın görüntülerinde otelin etrafını kuşatanların sloganları yanında sözleri de duyuluyordu. Biri otelin birinci katına çıkan saldırgana “Lan yakın” diye seslenirken, bir diğeri ilk alevin görünmesiyle “Cehennem ateşi işte” diye sesleniyordu. Kente davet edilen takviye kuvvetler ise zamanında gelmedi veya gelenler yetersizdi. 33’ü aydın ve sanatçı 2’si otel görevlisi toplam 35 kişi otelde hayatını kaybetti.

Ölen aydın ve sanatçılar

Erdoğan: “Hayırlı olsun” 

Süren davalar, temyizler, müdahil avukatların talepleri yıllarca devam etti. Sivas Katliamı Davası 20 yılın ardından 13 Mart 2012’de mahkemenin davayı zaman aşımı nedeniyle düşürmesiyle kapandı.

Aralarında katliamda yakınlarını kaybedenlerin aileleri başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşları ve partiler “insanlık suçlarında zaman aşımının kaldırılmasını” talep etti ancak talepleri bir karşılık bulmadı.

Mahkeme Başkanı, “İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz ama bu suçu işleyenler kamu görevlisi değil sivil oldukları için davanın düşmesine karar verilmiştir” dedi.

Karar üzerine dönemin başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun. Yıllar yılı içerde olan vatandaş, içlerinde kaçak olanlar vardı” dedi. Erdoğan kararı ayrıca, “İdam kalktığı için 33 kişi ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum oldu. Bunlar hep gözden kaçıyor. Hedef saptırılıyor” diyerek yorumladı.

Erdoğan katliamın birinci dereceden sorumlularından, yargılanıp hüküm giymiş Ahmet Turkan Kılıç’ı affederek serbest kalmasını sağladı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.