Gülnara Kerimova tam 1.000.000.000$ götürmüş!

Özbekistan’da diktatör İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimov’un babası ve kız kardeşi ile bir süredir başı dertteydi. Taşkent’te ev hapsinde tutulan Gülnara Kerimov’un, rüşvet ve babasına komplo suçlamalarıyla ev hapsinde tutulduğu biliniyor. Diktatör kızının, 30o milyon dolarlık bir rüşvet skandalına adı karıştığı yazılıp çizilmişti. Oysa, Gülnara’nın telekomünikasyon sektörünün en büyük rüşvet skandallarından birinin baş aktörü olduğu ortaya çıktı. Evet, Gülnara Kerimov’un Özbekistan’da yatırım yapmak isteyen telekomünikasyon şirketlerinden 1.000.000.000$ rüşvet aldığı ortaya çıktı. Gülnara ile ilgili iddialar arasında “Kanuni” Halit Ergenç ile ilişkisi olduğu da bulunuyor.

gulnara2

Gülnara Kerimov, 2006–2011 yılları arasında TeliaSonera’dan (Turkcell’in de ortağı) toplam 381.225.000$, Vimpelcom’dan 156.500.000$, Eastwell’den 3.849.993$, MTC’den 350.330.000$, Merkony’den 82.110.105$ rüşvet almış: bu şirketlerin Özbekistan’da önlerini açmak adına.

Sonuçta TeliaSonera tarafından aldığı rüşvet karşılığında verdiği taahhütleri yerine getirmemekle suçlanıyor ve babası İslam Kerimov tarafından Eylül 2014’te ev hapsine konuluyor. Gülnara’ya göre tüm bunlar komplo. Öyle ki, kızkardeşi Lola’nın kendisine büyü yaptığını bile söylüyor. Fakaaat, banka kayıtları bunun tam tersini söylüyor. Gülnara Kerimov, gözaltında tutulduğu evde kendisine “insanlık dışı” muamele yapıldığını her fırsatta dile getiriyor.

gulnaraevhapsi2
gulnaraevhapsi3
Gülnara’nın ev hapsindeki bu fotoğrafları bir İngiliz PR şirketi tarafından servis edildi

Özbekistan’ı yıllardır demir yumrukla yöneten İslam Kerimov, bir süredir çok önemli sağlık sorunlarıyla boğuşuyordu. Kerimov’un yerine geçecek isimler arasında 41 yaşındaki şarkıcı, modacı ve iş kadını kızı Gülnara Kerimov ile birlikte Başbakan Şevket Mirziyeyev, Başbakan Yardımcısı Rüstem Azimov ve Gizli Servis Başkanı Rüstem Inoyatov bulunuyor.

Hal ve gidiş bu çerçevede devam ederken birkaç aydır Gülnara Kerimov’a yönelik istihbarat kökenli operasyonlar dikkat çekici bir hal aldı. Gülnara’nın Terta Grup adındaki medya şirketinin hesapları donduruldu, sürdürdüğü Özbekistan’ın Cnevre BM Temsilciliği görevinden alındı, yakın çevresi tutuklanmaya başlandı.

Gülnara, Twitter hesabından bu yapılanların, babasının yerini almaması için kendisine karşı Özbekistan Gizli Servis Başkanı Rüstem Inoyatov tarafından tezgahlandığını belirtti ve “Beni zehirlediler. Allahtan bir şey olmadı, ancak hala tedavi görüyorum” diyerek kavganın ulaştığı boyutlara dikkat çekti.

İşte bu sırada İslam Kerimov’un, Gülnara’nın bazı yarı çıplak pozlarını görüp öfkelendiği ve kızını tokatladığı haberleri batılı ve doğulu medya organlarınca kullanılmaya başlandı. Diktatörün kızını tokatlamakla kalmayıp iyice dövdüğü ve sonra da ağlayarak odasına çekildiği yazıldı çizildi.

gulnara3
gulnara5
gulnara7
gulnara6

Bu hayhuy içinde Özbekistan Gizli Servisi tarafından bazı medya kuruluşlarına Gülnara’nın ilişki kurduğu bazı ünlülere ilişkin bilgiler servis edildi. Bu ünlüler arasında 2012 yılında Gülnara’nın “Guli” adlı parfüm markasının tanıtımı için özel çağrılı olarak Özbekistan’a giden Halit Ergenç’in de adı geçiyor. Ergenç, parfüm tanıtımı sırasında Gülnara ile kameralar karşısında samimi pozlar vermişti. Özbekistan Gizli Servisi’ne göre Gülnara ve Ergenç arasında bu tanıtım sırasında yatağa kadar uzanan bir yakınlık yaşanmış.

ergencgulnara1
ergencgulnara2

Yorumlayın

Your email address will not be published.