Gülen ile Yasin El Kadı’nın CIA birlikteliği

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Erdoğan’ın yakın dostu Yasin El Kadı arasındaki görüşme trafiği ortalığı karıştırdı. Erdoğan ve Gülen cemaati arasındaki MİT kavgası iyice ortaya serildi. Casus Belli, olaya yeni bir boyut daha ekliyor. Sırada Fethullah Gülen ile Yasin El Kadı arasındaki CIA şemsiyesi altında yaşanan yakın ilişki var. Buyrun:

Evet, ABD istihbarat raporlarında Gülen’in,  Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı Yasin El Kadı ile birlikte CIA için çalıştıkları ve silah kaçakçılığı yaptıkları açık seçik ilan ediliyor..

Lafı hiç uzatmayacağız. Önce, söz konusu istihbarat raporundan Gülen ve Kadı ile ilgili bölümün İngilizce aslı:

Turkish Sunni Muslim charismatic leader Fetullah Gulen, who lives in Pennsylvania after being acquitted in Turkey in 2006 of plotting against the secular republic, and Saudi BMI Islamic investment chief investor Yasin Qadi, a major investor in Turkey who was named in October 2001 by President Bush as a Special Designated Global Terrorist — were both involved with the CIA in the late 1990s in funneling weapons and other support to the Kosovo Liberation Army (KLA), an Albanian terrorist group operating in the former Yugoslavia.

Sonra da Türkçe meali:

Evet yukarıdaki satırlarda Fethullah Gülen’in 1990’lı yıllarda Kosova’ya yönelik olarak CIA için çalıştığı belirtiliyor. Söz konusu satırlara göre, Gülen, CIA ile birlikte şu an terör örgütü gözüyle bakılan Kosova Kurtuluş Ordusu’na (KLA) silah ve mühimmat sağlanmasında yer almış. Aynı operasyonda bir dönem ABD’nin terör listesinde yer alan AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı Yasin El Kadı da kullanılmış. (Raporun 2007 tarihli olduğunu belirtelim.)

O karmaşık ilişkiler yumağına bir ilmik de bizden…

Bakalım Yasin El Kadı ile Gülen’in yukarıda ortaya koyduğumuz ilişkisi nasıl yorumlanacak ve kimin elinin kimin cebinde olduğuna bir katkı yapılabilecek mi?

Bu soru özellikle MİT’te torpille “analist” payesi kazanmış olanlara sorulmuştur…

Yorumlayın

Your email address will not be published.