Gülen cemaati Erdoğan’ı “F-Tipi dosya”larla köşeye sıkıştırıyor!

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Fethullah Gülen ve saz arkadaşları arasında esen soğuk rüzgarlar herkesin malumu. Gülen cemaatinin elindeki Erdoğan ve AKP ile ilgili çok özel dosyalar da,  havayı tamamen dondurmuş durumda. İşte o dosyalar:

Evet, bir süredir Erdoğan ve Gülen cemaati arasında hava epey gergin.

Öyle ki, Gülen ve saz arkadaşlarının AKP’den desteği çekip CHP ile görüşebileceğine (hatta görüştüğü) ilişkin yorumlar Ankara kulislerinin önemli gündem maddelerinden biri.

Biz bu yazıda “Gerilim şu nedenden bu nedenden kaynaklandı”dan çok, Gülen cemaatinin elinde olduğu bilinen ve Erdoğan’ın başında Demokles’in Kılıcı gibi duran şu dosyaları gündeme getiriyoruz:

1) Şike Dosyası – Şike olayının üzeri bir şekilde kapatıldı kapatılmasına da soruşturmayı yürüten savcının elindeki görüntülerin yayımlanmayan ve de Erdoğan’ı çok zor durumda bırakacak görüntüler, şu an Gülen cemaatinin elinde.

2) Kamu İhale Kurumu’ndaki Yolsuzluk Dosyası – Yolsuzluğun boyutu 2-3 katirilyon civarında. İş, birkaç memur hakkında soruşturma açılarak kapatıldı, ancak bu konuda yine ucu Erdoğan’a dokunan bilgi ve belgeleri içeren dosya Gülen cemaatinin elinde.

3) Özel Yetkili Mahkemeler Dosyası – Ergenekon ve Balyoz konularında tutuklamalara imza atan bu mahkemelerin, iktidara da dokunacağı anlaşılınca apar topar işlevleri sonlandırıldı.  İşte bu dokunmanın gerekçelerini içeren bilgilerle dolu bu mahkemelerin dosyaları da Gülen cemaatinin elinde.

4) Teknik Takip ve Dinleme Dosyaları – Bu konu yine Ergenekon ve Balyoz soruşturmaları sırasında gündeme geldi ve birçok kişinin dinlendiği ortaya çıktı. Erdoğan ve yakın çevresinin de bu dinleme faaliyetlerinde kaydedilmiş “kritik” kayıtlı kasetlerinin olduğu biliniyor. Bu  kayıtları içeren dosyalar da Gülen cemaatinin elinde.

5) İhaleye Fesat Karıştırılması Dosyaları – AKP, CHP’nin desteğiyle ihalaye fesat karıştıranların cezalarında indirime gidilmesini sağlamıştı. İhaleye kimlerin fesat karıştırdığının isim isim sıralandığı listelerden oluşan dosyalar da Gülen cemaatinin elinde.

6) Sayıştay Dosyası – AKP’nin bazı yolsuzlukları sümen altı etmek maksadıyla Sayıştay’ı işlevsiz hale getirmek istediği biliniyor. Bu girişimin ardında yatan bazı büyük yolsuzlukların olduğu bir dosya da Gülen cemaatinin elinde.

7) Metro Turizm ve Bağlantıları Dosyası – Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk, bir şekilde hapisten çıktı. Bu konuyla ilgili birçok spekülasyon ortalıkta dolaşıyor. Öztürk’ün ilişkilerinin AKP iktidarının bazı bakanlarını bile kapsadığı söyleniyor. İlişkilerin bilançosunun olduğu bir dosya da Gülen cemaatinin elinde.

Evet, dosyaların özeti böyle.

Bunlar, Erdoğan’ın başını epey ağrıtan ve ortaya dökülürlerse yargılanmasına bile neden olabilecek cinsten dosyalar.

Nitekim, Gülen cemaatinden  dosyalarla ilgili gelen sinyalleri alan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ı Pennsylvania’ya gönderdi. Gülen ve Çağlayan arasındaki görüşmede söz konusu dosyalar ve AKP ve Cemaat arasındaki gerginliğin nasıl yumuşatılabileceği konuşuldu.

Şimdi gözler Erdoğan’ın, Gülen ve saz arkadaşlarının bazı kapsamlı taleplerini karşılayıp karşılamayacağında.

Karşılarsa ne ala yok karşılamazsa “dosyalar”la Mualla…

Bizden aktarması.

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

İşte İlluminati’nin Türkiye ayağı!

Sonraki Yazı

Hakan Fidan’a saldırının ardında MİT-IŞİD gizli görüşmesi mi var?

EDİTÖR'DEN