“Gölge CIA”dan 2019 için olumsuz Türkiye kehanetleri

3 dakikalık okuma

Stratfor adlı istihbarat kuruluşu, 2019 yılı öngörülerini içeren raporu yayımladı. Raporda, Türkiye’ye geniş yer ayrılıyor. Stratfor’a göre, Türkiye, hem jeopolitik hem de ekonomik olarak büyük risk altında.

Raporda, büyük güçler arasındaki bilek güreşinin olumsuz anlamda en fazla etkileyeceği ülkelerin başında Türkiye’nin olduğu belirtiliyor.

Ekonominin 2019 yılında Türkiye için en büyük risk faktörünü oluşturduğu belirtilen raporda, Recep Tayyip Erdoğan’ın sorunların çözümünde açmazda olduğu kaydedeliyor.

Özetle, Stratfor, Türkiye açısından 2019’un pek de iç açıcı olmayacağını ilan etmiş durumda.

Raporun tamamına erişmek için TIKLAYIN.

Niye Gölge CIA?

Stratfor, ABD’nin Teksas eyaletinin başkenti Austin’den yönetiliyor.

Stratfor, 1996 yılında ünlü strateji uzmanı ve siyaset bilimci George Friedman tarafından kuruldu. Kendisini ekonomi, enerji, dış politika ve güvenlik konularında küresel alanda faaliyette bulunan bir kuruluş olarak tanımlayan Stratfor, dünya genelindeki 175’ten fazla ülkeye dair analizler sunuyor.

Online abonelik ve danışmanlık hizmeti sunan Stratfor’un analizlerini abonelerine para karşılığı satması, kendisini, finansmanını genellikle sponsorlardan sağlayan bir düşünce kuruluşu olmaktan çıkarıyor. Stratfor, kamuya açık kaynaklara dayandırarak hazırladığını iddia ettiği analizlerini, dünyanın değişik bölgelerindeki farklı dilleri bilen İngilizcesi iyi “casuslara” yazdırdığı Wikileaks belgeleri tarafından ortaya çıkarılmıştı.

Bu nedenle medyada ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) “gölge kuruluşu” olarak tanımlanan Stratfor’un, ABD’nin dış politikası açısından büyük önem arz eden bölgelere ilişkin jeopolitik analizlerinin ciddi takipçisi bulunuyor.

Dünyanın birçok ülkesinde resmi ve özel alıcıları bulunan kurumun, ABD’de en büyük müşterileri arasında ise Dışişleri Bakanlığı, Pentagon, İstihbarat Başkanlığı ve İç Güvenlik Bakanlığı’nın yanı sıra savaş uçağı üreticileri Lockheed Martin, Northrop Grumman ve Raytheon gibi büyük şirketler yer alıyor.

Stratfor, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uçağının lokasyonuyla ilgili 3 kez paylaşımda bulunarak dikkatleri üzerine çekmişti.

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Türkiye’nin dantellektüellerinden”Çin İşkencesi”ne destek

Sonraki Yazı

MİT’in 15 Temmuz’daki rolü “Alman menfaati” oldu