Genelkurmay’ın Bağdadi istihbaratı nasıl pas geçildi?

Tayyip Erdoğan ve saz arkadaşlarına göre, ABD’nin Idlib’in kuzeyinde İslamcı terör örgütü IŞİD’in lideri Ebubekir el Bağdadi’ye karşı düzenlediği operasyon için Türkiye de istihbarat desteği sağlamış.

Utanmasalar, “Bağdadi’yi biz öldürdük” diye açıklama yapacaklar.

İbrahim Kalın’a göre Türkiye istihbari katkı sağlamış.

Oysa, ABD ile yalnızca Erbil’den havalanan ve Türk hava sahasını kullanarak operasyon bölgesine giden helikopterlerle ilgili izin alınmasına ilişkin normal prosedür uygulandı.

Bunun dışında ne yapılacak operasyon ne de hedefin kimliği konusunda en küçük bir bilgi paylaşımı yok.

Aslında Tayyip Erdoğan ve saz arkadaşları, büyük bir istihbarat zaafını örtmeye çabalıyorlar gibi.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, Genelkurmay istihbarat, ABD operasyonundan 48 saat önce Cumhurbaşkanlığı’na (ki istihbarat koordinasyonundan sorumlu) Bağdadi’nin “yüksek olasılıkla” Idlib kırsalında olduğuna ilişkin bilgi notu gönderdi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan gelecek bir onay ile Bağdadi’nin Türk askeri tarafından etkisiz hale getirilmesi ya da paketlenmesi olasılık dahilindeydi.

Fakaaaat, istihbarat koordinasyonundan sorumlu MİT’ten gelen “tam olarak kesinleştirelim” (istihbaratta yüzde 100 doğrulukla iş yapılmaz) yanıtı üzerine beklemeye geçildi.

…Ve bu yaşananlardan 48 saat sonra da ABD Delta Gücü komandoları, “yüzde 100 kesin olmayan yüksek olasılıklı istihbari bilgi” ışığında Idlib’in kuzeyinde Bağdadi’ye karşı operasyon düzenledi.

ABD operasyonundan hemen sonrası.

Bizden aktarması…

Yorumlayın

Your email address will not be published.