Futbolda deprem! Avrupa Süper Ligi kuruldu, ama başlamadan bitti gibi…

Avrupa futbolunda kelimenin tam anlamıyla deprem.

Avrupa’da 6’sı İngiltere’den olmak üzere 12 kulüp, Avrupa Süper Ligi’ni kurmak için “prensipte anlaştıklarını” ilan etti.

Avrupa Süper Ligi’nde İngiltere’den Manchester United, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Liverpool ve Tottenham; İtalya’dan Inter, Milan ve Juventus, İspanya’dan da Barcelona, Real Madrid ve Atletico Madrid’in yer alacağı bildirildi.

“Avrupa Süper Ligi” organizasyonuna katılacağını açıklayan 12 kulübün tamamı, Avrupa Kulüpler Birliği’nden çekildi. Avrupa Süper Ligi’nin Başkanı Florentino Perez oldu.

Bu 12 kulübe Avrupa’dan 3 takımın daha katılacağı duyuruldu.

Bu 3 takımdan birinin Türkiye’den Galatasaray Spor Kulübü olduğu iddiaları var.

UEFA’dan tepki

UEFA, Avrupa Süper Ligi’ne karşı resmi sitesinden bir açıklama yayınladı ve organizasyonun oluşturulması halinde takımların hem liglerinde hem Avrupa’da hem de dünyada hiçbir resmi maça çıkamayacağını, ayrıca futbolcuların da milli takımlarında oynayamayacağını duyurdu.

UEFA’nın yaptığı açıklama şöyle;

“UEFA; Premier Lig, La Liga ve Serie A’dan bazı takımların Avrupa Süper Ligi’ni kuracağını öğrenmiş bulunmakta. Eğer bu gerçekleşirse, organizasyonu durdurmak için Serie A, Premier Lig ve La Liga yönetimiyle birlikte, tüm UEFA dernekleri ve FIFA’yla ortak hareket edeceğiz. Bu alaycı proje, toplumun dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde birkaç kulübün çıkarına dayanmaktan öteye gitmiyor. Ligin kurulmasını önlemek için hem hukuki hem de sportif olarak alacağımız tüm önlemleri değerlendireceğiz. Futbol, tereddütsüz maçlara ve sportif liyakate dayanır. Daha önce FIFA ve 6 kıtanın federasyonuyla ortak olarak duyurduğumuz karara göre; Avrupa Süper Ligi kurulması halinde, organizasyonda yer alan takımlar yerel ligleriyle beraber, Avrupa ve dünyada hiçbir resmi müsabakada yer alamayacak ve futbolcuları milli takım forması giyemeyecek. Avrupa Süper Ligi’ne katılmayı reddeden Almanya ve Fransa kulüplerine teşekkür ediyoruz. Tüm futbolseverleri, taraftarları ve politikacıları, böyle bir projeye karşı bizimle mücadele etmeye davet ediyoruz.”

Bakalım bu depremin artçı sarsıntıları nasıl olacak?

…Ve bakın neler oldu:

Yerel lig yönetimleri ve federasyonlar başta olmak üzere UEFA ve FIFA harekete geçti. Avrupa Süper Ligi içerisinde yer alan takımlara yaptırım kararları duyuruldu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Süper Ligi’ne ülkesinde izin vermeyeceğini açıkladı. Mesut Özil, Lukas Podolski, Arrigo Sacchi, Luis Figo, Giuseppe Rossi ve Gary Neville’in aralarında olduğu bir çok isim organizasyona olan tepkilerini dile getirdi.

İngiltere’de ise önce Liverpool, ardından Chelsea taraftarları organizasyon aleyhine gösteriler düzenledi. Bu gösterilerin ardından ilk olarak Manchester City, organizasyondan ayrıldığını duyurdu. Onu, Manchester United, Liverpool, Arsenal ve Tottenham Hotspur takip etti. Chelsea’nin ise ayrılığını ilan etmesi bekleniyor.

İtalya’dan Milan ve İspanya’dan da Atletico Madrid, çekildiklerini duyurdu.

Bu gelişmelerin ardından Sky Italia televizyonu turnuvanın askıya alındığını duyurdu.

Yorumlayın

Your email address will not be published.