Flynn dosyasında Tayyip ve Bilal Erdoğan ile Damat Berat

/

Evet, ABD’de 2016 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Rusya’nın, Donald Trump’ın kazanması için müdahalede bulunduğuna ilişkin soruşturma kapsamında eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in itiraflarına ilişkin savcılık mütaalasını verdi.

Savcılık tarafından mahkemeye sunulan belgelerde, Flynn’in kurduğu danışmanlık şirketinin Türkiye ile ilişkilerinin niteliği ve maddi boyutu da dahil olmak üzere bir dizi konuda yalan beyanda bulunduğu belirtildi.

Trump ve Flynn

Buna karşın, Flynn’ın Rusya’nın 2016 seçimlerindeki rolüne dair açılan soruşturmaya verdiği bilgilerle önemli katkılar yaptığına dikkat çekerek, bu yardımlarından dolayı çok az hapis cezasına çarptırılması ya da hiç ceza almaması gerektiğini bildirdi.

Flynn, soruşturmayı yürüten özel savcı Robert Mueller ile işbirliği yolunu seçmiş ve itirafçı olmuştu.

Peki, ne var bu itiraflarda?

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, Flynn’ın itirafları arasında, Recep Tayyip Erdoğan ve ailesiyle ilgili çok hassa bilgiler içeriyor.

Mesela…

Flynn’in adını taşıyan danışmanlık şirketi Flynn Intel Group ile Ekim Alptekin’in sahibi olduğu Hollanda merkezli Inovo BV, Ağustos 2016’da çeşitli lobi faaliyetlerinde bulunmak üzere üç aylık bir anlaşma imzalamıştı. Bu çervevede, Ekim Alptekin, Damat Berat, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Flynn ile biraraya gelerek FETÖ elebaşınının kaçırılmasına yönelik pazarlık yaptıkları medyaya yansımıştı.

Ekim Alptekin

Fakaaat, işin boyutu yalnızca bu değil… Flynn’ın anlattıkları,Türkiye’de çok önemli aktörlerin de içinde olduğu bir enerji savaşını ortaya çıkardı.

Flynn’ın bu çerçevede Recep Tayyip Erdoğan’ın dayısının oğlu Halil Mutlu (ki Bilal Erdoğan’ın Türgev’i ile Erdoğanların göklere çıkardığı, çocuklara tecavüz olayının yaşandığı Ensar’ın ABD’de ortaklaşa kurduğu Türken vakfının kurucularından) ile yaptığı görüşmeler de itiraf dosyasında yer aldı.

Tabii bu dosyada en önemli isimlerden biri kuşkusuz, Inova BV’nin sahibi gözüken Ekim Alptekin…Türk kökenli Hollandalı Ekim Alptekin’in ilişki ağında Damat Berat’tan, Reza Zarrab’a, şu Man Adası belgelerinde adı geçen Sıtkı Ayan’dan, Çalık Holding’e kadar birçok kişi ya da kuruluş var.

Ekim Alptekin 2007 yılında Aslı Aydıntaşbaş ile evlendi. nikah şahitliklerini o zamanın Enerji Bakanı Hilmi Güler (enerji önemli demiştik bu işte) ve Şaban Dişli (hani şu kardeşi darbeye karışan sonra da Büyükelçi yapılan) yapmıştı. Çift kısa sürede boşandı.

Ekim Alptekin, Aslı Aydıntaşbaş

Aslı Aydıntaşbaş, bu boşanmaya rağmen, Ekim Alptekin’in de içinde bulunduğu ECFR’den (Avrupa Dış İlişkiler Konseyi ki, Erdoğan’ın sözcüsü İbrahim Kalın da üyesi) burs aldı.

Flynn’ın itiraflarında Rusya bağlantılı olarak David Zaikin ismi ön plana çıkıyor. Zaikin, enerji işiyle uğraşıyor ve Ekim Alptekin’le bağlantılı. Alptekin ile birlikte Washington’da lobi faaliyetinde bulunan Zaikin’in Damat Berat ile çok yakın ilişkileri bulunuyor.

David Zaikin

…Ve Zakin denilince akla hemen eski ajan Elene Baranoff geliyor. Baranoff, Trump’ın evlerini Rus zenginlere satan bir emlak danışmanı olarak sahnede. Elena, ilginçtir 2014 yılında Türkiye’ye geliyor. İlişkide olduğu iki isim Damat Berat ve Bilal Erdoğan.

Baranoff (sol başta), Trump’un kuzucuklarıyla

Mueller’in dosyasında Baranoff, Damat Berat ve Bilal Erdoğan’ın New York’ta 28 milyon dolarlık bir emlak işini görüştükleri de yer alıyor.

İlginçtir, Baranoff Türkiye’de esrarengiz bir biçimde hastalanıyor ve 2015 yılında da ölüyor.

Damat Berat Albayrak, Erdoğan’ın çocukluk arkadaşı hani şu Man Adası’nda şirketi olan Sıtkı Ayan’la da iş bitiriyor. Politikaya atılmadan önce Sıtkı Ayan’ın İran-Avrupa boru hattına Çalık Holding’in  dahli için epey bir uğraş veriyor.

Sıtkı Ayan

Sıtkı Ayan deyince bir kere duracaksınız. Erdoğan’a doğrudan ismiyle hitap eden ender kişilerden biri ve enerji piyasasında Trump’ın ortaklarından Kazak asıllı Türkiye vatandaşı Tevfik Arif’in kardeşi Refik Arif ile birlikte iş yapıyor. Tevfik Arif ise Erdoğan’a çok yakın biri.

Tevfik Arif

Bu Tevfik Arif ve beraberindeki birçok Kazak politikacı Atatürk’ün yatı Savanora’da seks alemi yaparken yakalanmış ve sonra serbest bırakılmıştı. Recep Tayyip Erdoğan’ın Tevfik Arif’in oğlu Arif Arif ile şu görüntüsü Ukrayna’da kameralara yansımıştı.

Recep Tayyip Erdoğan, Donald Trump, Tevfik Arif hatta ve hatta Aydın Doğan’ın da bulunduğu ilişkiler ağının daha iyi anlaşılması için şu yazımızı TIKLAYIN

Ha bu çerçevede adı geçen isimlerden biri de 17-25 Aralık Yolsuzluk soruşturmasında adı geçen Egemen Bağış… Onun da Ekim Alptekin ve Damat Berat ile bu oyunun içinde olduğu dosyalarda yer alıyor.

Evet şöyle bir özet geçip en azından o dosyadaki aktörleri anımsatalım dedik..

Aslında bu bilgiler neresinden tutulursa tutulsun bütün yollar Trump’a çıkıyor; ve tabii ki dosyadan vıcık vıcık Recep Tayyip Erdoğan’dan Damat Berat’a, Bilal Erdoğan’dan Sıtkı Ayan’a birçok ismin rol oynadığı karanlık ilişkiler akıyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.