Flaş! İsrail, Gül için lobi yaptı, suyu kaptı

Daha bir hafta öncesine kadar Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün ziyaretine pek sıcak bakmayan Washington, son anda ince bir politika değişikliği ile Gül’ü üst düzeyde ağırlamaya karar verdi.

Bunda kuşkusuz ABD’nin Irak için Türkiye’den asker beklentisinin payı var, ancak bu yalnızca aysbergin görünen yüzü. Aysbergin su altındaki bölümünde ise İsrail ve ABD’deki Musevi lobisinin “su planı” saklı.

JÖNTÜRK, Gül’ün ziyaretine damgasını vuran su olayının kodlarını açıklıyor.

ABD, daha bir hafta öncesine kadar Gül’ün Washington ziyaretine sıcak yaklaşmadığını her fırsatta ortaya koyuyordu. Öyle ki, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell birkaç gün öncesine kadar ABD’ye geleceğini açıklayan Gül’e, kesin bir randevu tarihi bile vermiyordu.

İşte ne olduysa bu arada oluyordu. ABD’deki Musevi lobisi bir anda faaliyete geçiyor ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül için kapılar ardına kadar açılmaya başlıyordu. Gül’ün yalnızca Powell ile görüşmesi beklenirken, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve Bush’un Ulusal Güvenlik danışmanı Condoleezza Rice, Gül’le görüşeceklerini bildririyorlardı.

Tabii, verilen randevular Erdoğan hükümeti tarafından ABD’nin AKP’ye verdiği önemin bir göstergesi olarak algılanıyor, mümtaz İstanbul basınında da, “ABD, Türkiye’den asker istiyor, bu nedenle bu randevuler verildi” yorumları yapılıyordu. Oysa, ABD’deki Musevi lobisinin son dakika atağının arkasında Türkiye ile İsrail arasında yapılan gizli su pazarlığı yatıyordu.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, Musevi lobisinin AKP’ye verdiği desteğin karşılığında İsrail, Türkiye’den su almayı garantilemiş oldu. İki ülke arasında ağustos ayı ortasında bir anlaşma imzalanarak, İsrail, Türkiye’den 20 yıl süreyle su alacak. İsrail’de yapılacak anlaşmaya Türkiye adına Enerji bakanı Hilmi Güler imza atacak.

JÖNTÜRK’ün ele geçirdiği anlaşma taslağında, Türkiye’den İsrail’e yılda 50 milyon metreküp su verilmesi garanti ediliyor. Su, Manavgat Çayı’ndan sağlanacak. Bu arada, suyu İsrail’e hangi firmaların taşıyacağı da, ağustos ayı başına kadar belirlenmiş olacak. Anlaşma uyarınca, 2004 yılından itibaren İsrail çeşmelerinden Türk suyu akacak.

Evet İsrail ile Türkiye arasındaki ikinci büyük anlaşmaya, tarihin garip bir tecellisi olarak İslami kökenli bir parti imza atmış olacak. Türkiye ile İsrail arasındaki Askeri İşbirliği Anlaşması’na imzayı da Necmettin Erbakan atmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir