Filistin meselesinde MİT ajanı Hiram Abas’ın rolü

1990 yılında hala aydınlatılamayan bir suikaste kurban giden eski MİT Müsteşar Yardımcısı Hiram Abas’ın Filistin-İsrail arasında yıllardır süren çatışmalarda oynadığı rol casus romanlarında eşine zor rastlanacak cinsten.

Abas’ın Mossad ve CIA desteğiyle Beyrut üzerinden oynadığı rolü İsviçreli tarihçi-yazar Danile Ganser “NATO’nun Gizli Orduları” kitabında bakın nasıl anlatıyor:

Yani diyor ki:

“Abas, ABD’de gizli operasyonlar alanında eğitildi ve bir MİT ajanı olarak ilk kötü ününü Beyrut’ta, 1968 ila 1971 yılları arasında İsrail gizli servisi Mossad ile işbirliği içinde çalışarak Filistinliler’e karşı başarılı bir şekilde uyguladığı sayısız kanlı saldırı ile elde etti. Eski MİT müsteşar yardımcısı Sabahattin Savaşman, (casuslukla suçlandığı davanın duruşmasında) duruşmada bunu doğrulayarak şunları da ekliyordu: “Abas, Lübnan’da CIA ile ortak yürütülen operasyonlarda yer aldı, onlardan yüklü ücret ve ikramiyeler temin etti, Filistin kamplarındaki solcu gençleri hedef aldı ve bu faaliyetlerde gösterdiği başarı sonucu mükâfatlandırıldı”.

Türkiye’ye dönüşünden sonra, CIA ile yakın ilişkileri sayesinde MİT hiyerarşisi içinde hızla yükselen Abas, CIA tarafından elde tutulmaya, çalıştırılmaya ve hassas terör operasyonlarına dahil edilmeye devam edildi. Öyle ki, akıl hocası CIA istasyon şefi Duane Carridge İtalya’daki CIA istasyonunun başına atandığında dahi, Abas’ın kariyeri durmaksızın devam etti. Carridge, başkan Ronald Reagan ve CIA Başkanı Bill Casey’e doğrudan bağlı olarak çalıştığı 1981’de dahi Abas ile olan iletişimini kesmemişti…”

Hani gündeme bir katkısı olsun düşüncesiyle hatırlatalım dedik…

1 Comment

  1. “Ama çok iyi silah kullanıyordu !” Ah şu deontoloji müptezelleri ! Böyle salakça savunmalara eminim aşinasınızdır !

Yorumlayın

Your email address will not be published.