FETÖMETRE bir yerlere dokununca mı o Amiral istifa ettirildi?

AKP’li cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararnamesiyle Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı’ndan alınıp Genelkurmay Başkanlığı emrine atanan Tümamiral Cihat Yaycı istifa etti.

Yaycı’yı istifaya götüren nedenlerin en başında TSK’dan FETÖ’cü personelin temizlenmesinde etkin olarak kullanılan FETÖMETRE uygulamasının AKP içindeki bazı isimlere de dokunma ihtimalinin bulunması geliyor.

Edindiğimiz bilgilere göre, resmi olmasa da, deneme amaçlı olarak söz konusu sistem Yaycı ve ekibi tarafından siyasetçiler baz alınarak uygulanmış.

Sonuç, AKP açısından epey olumsuz… Bu nedenle de AKP içindeki bazı çevrelerde Yaycı’ya karşı olumsuz bir hava estirilmeye başlanmıştı.

Hal böyle olunca da bir kararname ile görev değişikliği ve ardından gelen istifa (Bayram ediyordur FETÖ’cüler şimdi)…

Peki nasıl çalışıyor bu FETÖMETRE?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, DKK Personel Başkanı olduktan sonra orduya sızmaya çalışan FETÖ başta olmak üzere diğer illegal örgütlerle mücadele için özel bir ekip oluşturdu.

Bu kapsamda mücadelenin hukuki zeminde merkezi olarak yürütülmesini sağlamak amacıyla Personel Başkanlığı bünyesinde Adli Takip İnceleme ve İdari İşlem Şubesi (ATİİİŞ) kuruldu.

Bu birimde görev yapacak ekip, Balyoz ve İzmir Casusluk kumpas davaları mağduru askerler ile daha önce Yaycı’nın yakından tanıdığı her sınıftan subay ve astsubaylardan oluşturuldu.

FETÖMETRE analizi yapılacak kişi için komutanlıktan elde edilen veriler ile 16 bakanlık ve 25 kamu kurumundan gelen bilgiler, yazılımı Türk mühendislerce yapılan “karar destek programına” yüklenerek, ortaya çıkan sonuçlar uzmanlarca analiz edilmeye başlandı. Uygulama için ilk önce 29 ana kriter belirlendi ve sistem, darbe girişiminde yer aldığı somut delilerle tespit edilen isimler için kullanıldı.

FETÖMETRE’ye girilen verilerin sonucunda birbirini tanımadıklarını iddia eden darbe sanıklarının birçok ortak noktası da tespit edildi. Çoğu kurmay olan bu subayların yüksek lisans ya da doktora tez danışmanlarının FETÖ’den yargılanmaları, askeri lise sınavında aynı sorulara doğru ve yanlış cevap vermeleri, aynı ortaokul mezunu olmaları, göreve atandıktan sonra birçoğunun personel temin merkezleri ile ölçme ve değerlendirme görevlisi olmak istemeleri gibi ortak özelliklerinin tespit edilmesi üzerine FETÖMETRE sistemi daha da geliştirildi.

FETÖMETRE’nin ilk sonuçları

Böylece FETÖMETRE için ana kriter 70’e, alt kriter sayısı ise 249’a çıkarıldı. “Kurunun yanında yaşın yanmasına izin verilmeyecek” anlayışı üzerine sistemi yeniden ele alan FETÖMETRE uzmanlarınca, ana kriterlerden “Bank Asya” için 21, FETÖ mensubu olduğu belirlenen üst düzey subayların sicil amirliğini yaptığı askerler için 7, FETÖ’ye ait kurumlarda yakınları çalışan askerler için 8, askeri lise için 12, okulu bitirme derecesi için ise 5 alt kriter oluşturularak hata payı en aza indirildi.

“Onurum, gururum incindi”

Yaycı’nın kararname ile görevinden alınıp Genelkurmay emrine atanmasında ana neden olarak Deniz Kuvvetleri’nde yapılan güdüm teli ihalesine “fesat karıştırması” gösterilmişti.

AKP’ye yakın firma, ihaleyi almasına ve parası ödenmesine rağmen güdüm tellerinin muayene sürecinden şikâyetçi oluyor ve kendisine zorluk çıkartıldığını söyleyerek Milli Savunma Bakanlığı’na şikayette bulunmuştu.

Sürece dahil olmamasına, her işlemin Deniz Kuvvetleri Komutanı onayıyla yapılmış olmasına rağmen Yaycı soruşturmaya dahil edilmiş ve aralarının limoni olduğu Hulusi Akar’ın onayıyla dosya savcılığa gönderilmişti.

İşte bu olay nedeniyle Yaycı’nın soruşturma bitene kadar Genelkurmay emrine atandığı açıklanmıştı.

Yaycı’nın istifa kararıyla ilgili olarak yakın çevresine “Onurum, gururum incindi” dediği öğrenildi.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir