Eyvah, eyvah… Çok sert… Trump: “Kürtleri vurursa Türkiye’yi ekonomik yıkıma uğratırız.”

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden Suriye’den çekilme, Türkiye ve Kürtler konularında çok sert mesajlar verdi.

Bu tehdit dolu mesajın Türkçe çevirisi şöyle:

Suriye’den çok geç kalmış çekilmeye başlarken, IŞİD’in bölgesel halifeliğinden geriye kalan çok az şeyi de, bir çok yönden sert bir şekilde vuruyoruz. Yeniden toparlanırlarsa, yakındaki mevcut üslerimizden yeniden saldıracağız. Kürtleri vurmaları halinde Türkiye’yi ekonomik açıdan yıkıma uğratacağız. 20 millik bir güvenli bölge yaratacağız…

Trump şöyle devam etti:

Bunun da Türkçe meali şu şekilde:

….ve aynı şekilde Kürtler’in de Türkiye’yi provoke etmesini istemiyoruz. ABD’nin uzun vadeli Suriye’de IŞİD’i yok etmesi politikasından en çok faydalananlar Rusya, İran ve Suriye oldu. Biz de yarar sağladık ama askerlerimizi eve getirmenin zamanı geldi. SONU GELMEYEN SAVAŞLARI durdurun!

Trump’ın bu tehdit dolu mesajına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın (ki kendisi Suriye’de Kürtlerle ilgili durumun bu aşamaya gelmesinde sorumlululuk sahiplerinden biri-TIKLAYIN), yanıt verdi.

Kalın’ın yanıtı şöyle:

Suriyeli Kürtleri PKK ile bir tutmak ölümcül bir hatadır. Türkiye Kürtlerle değil, teröristlerle savaşıyor. Kürtleri ve Suriyelileri tüm terör tehditlerine karşı koruyacağız.

Teröristler sizin müttefikiniz olamaz. Türkiye, ABD’den iki ülke arasındaki stratejik ortaklığı onurlandırmasını ve bu durumun teröristlerin propagandasıyla gölgelenmesini istememektedir. DAEŞ, PKK, PYD ve YPG arasında hiçbir fark yoktur. Onlara karşı savaşmayı sürdüreceğiz.


İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir