Erşan Kuneri’ye “Emek” tepkisi

Cem Yılmaz, Netflix için yaptığı Erşan Kuneri dizisinin galasını, yıkılan Emek Sineması’nın yerine yapılan betonarme Grand Pera’da yapınca eleştiri oklarının hedefi oldu.

Cem Yılmaz’ı ve gala gecesinin sunucusu Yekta Kopan’a gelen eleştirilerin belki de en manidarı Emek Sineması’nın yıkılması öncesinde yapılan protestolarda yer alan ve son olarak Gezi Parkı davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan mimar Mücella Yapıcı’dan geldi.

Kopan hem Cem Yılmaz’ı hem de Yekta Kopan’ı etiketliyerek şu mesajı paylaştı:

Cem Yılmaz ve ekibinden eleştirilere ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, Kopan ise Yapıcı’ya cevap vererek özür diledi.

Kopan, galadaki sunuculuk görevini bir hata olarak nitelendirdi ve Yapıcı’ya, bazı özürlerin sadece sözde kalacağını ve hataları telafi edemeyeceğini bildiğini söyledi.

Özür mesajında Kopan, “Ama sizden ve bu haklı mücadelenin yanında olan herkesten özür dilerim. Ve dilerim mücadeleye katkı sağlayarak hatalarımı telafi edebileceğim bir ömrüm olur. Saygılarımla” ifadelerini kullandı.

Cem Yılmaz Emek sinemasının yıkılmasını eleştirmişti

Gerek Cem Yılmaz’a gerekse de Yekta Kopan’a yönelik eleştirilerde, iki ismin de geçmişte Emek Sineması hakkında sarf ettiği sözlere de atıf yapıldı.

Yılmaz, Nisan 2013 tarihinde 32. İstanbul Film Festivali’nin Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki kapanış töreninde yaptığı konuşmasında eleştirel bir üslupla, “Benim sinema yaparken çok fazla emek harcamadığımı düşünenler var. Doğru, çünkü ‘Emek harcanmaz'” ifadelerini kullanmıştı.

Sözlerinin devamında “Emek Sineması’nı satın aldım” şakasını yapan Yılmaz, “Keşke böyle olsaydı. Ama tam alacaktım, uyardılar beni. Meğer Emek bizimmiş zaten” demişti.

Yılmaz’ın bu sözleri salondaki seyirciden büyük bir alkış almış ve de salonda “Yaşasın Emek” yazılı dövizlerle birlikte “Emek bizim, İstanbul bizim” sloganı atılmıştı. Yılmaz da bunun üzerine son olarak, “Sevgili arkadaşlar, her zaman güzel oldunuz. Keşke birazcık da kalabalık olsak” temennisinde bulunmuştu.

Yekta Kopan ise birçok Twitter paylaşımında Emek Sineması’nın yıkılmasını eleştirmişti.

Yorumlayın

Your email address will not be published.