Ermeni Durmuş Durduyan mı yoksa Müslüman Türk Oğuzhan Asiltürk mü?

Evet Milli Görüş hüreketinin önemli isimlerinden Oğuzhan Asıltürk, yaşamını yitirdi.

Ölüm haberinin duyulmasının ardından, Asıltürk’le ilgili “Aslen Ermenidir, adı da Durmuş Durduyan’dır” mesajlarıyla sosyal medyada linç başlatıldı.

Yıllardır çeşitli çevrelerde (Milli Görüş’ten bazı isimler de dahil) Oğuzhan Asıltürk’ün aslında Ermeni kökenli olduğunu yazıp çizdiler.

Öyle ki son olarak eski AKP Milletvekili Fevzi İşbaşaran, sosyal medya hesabından şu mesajları paylaşmıştı:

İşte İşbaşaran’ın Twitter hesabından paylaştığı o bilgiler:

“Oğuzhan Asiltürk’ün 52 yıl önce yani 34 yaşındayken mahkemeye başvurup ‘Durmuş Durduyan’ olan adını ‘Oğuzhan Asiltürk’ olarak değiştiriyor -Tamam,din değiştirip müslüman olabilirsin, adını soyadını da değiştirebilirsin ama mensup olduğun millet değişmez, utanılacak bir şey yok

Hristiyan Türkler var, adlarını değiştirmediler ama Hristiyanlar. -Hadi ‘Durmuş Durduyan’ adını değiştirdin ‘Oğuzhan Asiltürk’ gibi iddialı bir ad ve soyadını niye aldın? -Ahmet Çelik, Hasan Yılmaz, Mustafa Keser ismi falan alsaydın bar

İlk, orta, Liseyi Malatya’da, Üniversiteyi, İstanbul Üniversitesi İnşaat Fakültesi’inde ‘Durmuş Durduyan’ olarak okuyorsun. -Sonra, Durmuş Durduyan serbest müşavir/mühendis olarak çalışıyorsun -Birgün Erbakan ile tanışıyorsun sonra Oğuzhan Asiltürk oluyor ve milletvekili/Bakan

Bunu hiç yazmak istemezdim ama Türkiye’nin acı bir gerçeğini anlatmak istedim -Aslında Durmuş Durduyan, Özal,Demirel,Erbakan gibi İTÜ’lü ama Ermeni bir vatandaş olarak onlar kadar şanslı olup devlette iyi bir işe girememiş. -Ne zaman ki, Oğuzhan Asiltürk oluyor,kapılar açılıyor.”

Bazılarına göre ise “Durmuş Durduyan”, Saadet Partisi içerisinde ve dışında Erbakan hocaya en yakın isim olarak bilinen Oğuzhan Asiltürk’ü sevmeyenlerin uydurması.

Erbakan, Asiltürk ile

Evet, Türkiye, kim ne derse desin önemli politikacılarından birini kaybetti; velev ki adı Durmuş Durduyan olsun…

Oğuzhan Asıltürk kimdir?

Oğuzhan Asiltürk 25 Mayıs 1935 tarihinde Malatya’nın Hekimhan ilçesinde dünyaya geldi. 

Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinde İçişleri bakanlığı, sanayi ve teknoloji bakanlığı gibi görevlerde bulunmuştur. 

İnşaat mühendisliği mezunu olan Asiltürk’ün asıl mesleği serbest mali müşavirliktir. 

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu.

Milli Selamet Partisi davası nedeniyle bir yıl cezaevinde kaldı. Sonra yargılandı ve beraat etti. 10 yıl süreyle siyasetten yasaklandı. Yasağı 1987 Anayasa referandumu ile kalktı.

Yasağı kalktıktan sonra ilk kongrede RP’nin genel sekreterliğine seçildi.

11 yıl sonra tekrar Malatya’dan milletvekili seçildi. 

Daha sonra Fazilet Partisi’ne girdi.

Daha sonra Saadet Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı.

Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın ölümünün ardından Saadet Partisi’nin Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığına seçildi.

Asiltürk’ün, ayrıca kaleme aldığı “Sosyal Yapının Güçlendirilmesi” adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Oğuzhan Asiltürk, Ergenekon ve Balyoz davalarının bir kumpas olduğunu ve orduda bulunan Anti-Amerikancı kadroların tasfiye edildiğini savundu.

Yine 28 Şubat sürecinin de ordunun tamamına mâl edilemeyeceğini savunan Asiltürk, bir grup cuntacı generalin medya, iş adamları ve diğer siyasi partilerin de desteğiyle 28 Şubat sürecini başlattığını savunan fikirlere sahiptir.

7 Ocak 2021’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Asiltürk, Erdoğan’ın kendisine İstanbul Sözleşmesi’nin kalkacağını söylediğini belirtti.

20 Mart 2021’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye, İstanbul Sözleşmesini feshetti.

14 ve 15. Dönem Ankara; 19, 20 ve 21. Dönem Malatya milletvekiliği ile İçişleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları yaptı.

Evli ve dört çocuk babasıdır.

Yorumlayın

Your email address will not be published.