Erdoğan’ın tiyatrosu “Mas-Kom-Yah”ın şifresi:

Erdoğan, 1970’li yılların ortalarında Milli Selamet Partisi Gençlik Komisyonu Başkanı iken dava arkadaşlarıyla birlikte bir tiyatro oyununa imza atar. Erdoğan, “Kızıl Pençe” adlı bir kitaptan esinlenilen oyunun hem yazarı hem de yönetmenidir.

Oyunun adı “Mason”, “Komünist” ve “Yahudi” sözcüklerinin ilk hecelerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulan “Mas-Kom-Yah”tır. Oyun, yurt dışına gidip, Erdoğan ve arkadaşlarına göre “bütün kötülükleri” içinde barındıran bu üç sözcüğün oluşturduğu zihniyetin tuzağına düşen bir gencin başından geçenleri anlatır.

Recep Tayyip Erdoğan, yazarlık ve yönetmenlik dışında oyunda söz konusu “kötü yola düşmüş” gencin “iyi huylu” kardeşini de oynar.

rtetiyatro2

Bu tiyatro oyunu Erdoğan’ın akıl yapısının oluşmasında önemli kilometre taşlarından biridir. Nitekim, bundan sonra Erdoğan sürekli olarak anti-semitik çıkışlarda bulunur.

…Ve geçtiğimiz günlerde Erdoğan, bu tür çıkışlarına bir yenisini daha ekleyerek “Siyonizm, anti-semitizm ve faşizm gibi İslamofobi de insanlık suçu sayılmalıdır” dedi.

Tabii bu sözlerdeki siyonizm ile faşizmin aynı kefeye konulması anında İsrail, ABD ve BM tarafından eleştirilirken Türkiye’de trübünler tarafından alkışlandı.

Şimdi kimileri Erdoğan’ın bu sözleri bilinçli olarak söyleyip tribünlere oynadığını (ki ne zaman İsrail karşıtı çıkış yapsa oy oranı artıyor) kimileri de bilinçli olarak söylemediğini ileri sürüyorlar.

Aslında “Mas-Kom-Yah”ın şifresini kıranlar için Erdoğan’ın bu çıkışı ne ilk ne de son olacak gibi.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir