Erdoğan’ın talimatıyla Hamas’a gönderilen 250 milyon doların kaynağı Zarrab mı?

Türkiye’den Gazze’deki Filistin Hükümeti’nin bel kemiğini oluşturan Hamas’a  2012 yılından bugüne gayri resmi yollardan 250 milyon dolar para gönderildiği öğrenildi.

Edindiğimiz bilgilere göre, 250 milyon dolarlık para transferi  Erdoğan ve yakın çevresinin koordinasyonunda “kişisel düzeydeki operasyonlar” sonucu  Hamas’a ulaştırılmış.

Söz konusu rakam, Büyük Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturmasına kaynaklık eden altın ticareti ve kara para aklama eylemleri sonucu oluşan devasa kaynaktan sağlanmış.

Hamas’ın daha önce İran tarafından finanse edildiği biliniyordu. Suriye sorunu ile İran ve Suriye arasında görüş ayrılıkları ortaya çıktı.

JÖNTÜRK’e bilgi veren istihbarat kaynaklarına göre, bu görüş ayrılığından yararlanan Türkiye, Hamas’ın birincil finansörü olarak devreye giriyor. İlk başta birlikte hareket edilmesi düşünülen Katar, özellikle Mısır’daki gelişmeler nedeniyle geri çekilince Türkiye bu alanda tek başına kalıyor.

…Ve Türkiye’den özellikle kişisel düzeydeki operasyonlarla Hamas’a para transferleri yapılmaya başlanıyor. İstihbarat kaynakları, bir yıl içinde Hamas’a gönderilen paranın 250 milyon dolar civarında olduğunu belirtiyorlar.

Peki bu paranın kaynağı ne?

Kimilerine göre bu yardımın kaynağı örtülü ödenek…

Kimilerine göre ise “ikinci bir örtülü ödenek” olarak ortaya çıkan ve de Türkiye’yi sarsan Büyük Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturmasına temel teşkil eden altın ticaretinden ve para aklamadan sağlanan devasa kaynak, Hamas’a yapılan yardımın kaynağı.

Yani Reza Zarrab (Rıza Sarraf)…

Reza Zarrab ve paraları

Ha unutmadan, Türkiye halen, Hamas’ın silahlı kanadı olarak bilinen İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın kurucusu Salah Al-Arouri’ye ev sahipliği yapıyor. Hamas’ın Batı Şeria’daki askeri kanadı sadece bu yıl içerisinde, askerleri ve sivilleri kaçırmaya teşebbüs etmiş ve bir açık hava AVM’ye bomba koymayı planlamıştı.Türkiye, bu konuyla ilgili olarak uluslararası alanda ABD başta olmak üzere birçok ülke tarafından eleştiriliyordu.

NOT: Haberin fotoğrafında Erdoğan ile Hamas liderlerinden ve Gazze’deki Filistin Hükümetinin Başbakanlığı görevini yürüten İsmail Haniye el ele görülüyor…

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir