Erdoğan’ın Katar’da parasını ararken MI6 casuslarını buldular

Katar’ın devlet destekli en büyük bankası Katar Ulusal Bankası’nın (QNB — Türkiye’de Finansbank’ın hisselerini satın alarak sahibi oldu) verileri “hack”landı. Korsanlar, verileri İnternet’te yayımladı. Verilerde, Türkiye’yi de çok yakından ilgilendiren dosyalar ortaya çıktı. İşte detaylar:

QNB’nin “hack”lanan verilerini indirdiğinizde karşınıza bir dosyalar listesi çıkıyor.

Liste, El Cezire TV’nin çalışanlarına ait olan bilgilerin olduğu dosyayla başlıyor. Onun hemen altında Recep Tayyip Erdoğan’ın çok yakın ilişkisinin olduğu ( finansörü de deniliyor) Yusuf El Karadavi ve ailesine ilişkin bilgilerin olduğu dosya var. Bundan sonra da Katar’ı yöneten kraliyet ailesi El Tani’ye ilişkin bir dosya bulunuyor.

Yusuf El Karadavi ile Erdoğan arasında aşağıdaki grafikten kolayca anlaşılacağı üzre yakın bir ilişki mevcut.

Bu küçük parantezden sonra QNB’den “hack”lanan dosyalara devam edelim. Dosyalar, ilginç başlıklarla tasnif edilmiş. Bunlar arasında en ilgi çekicisi kuşkusuz “Casusluk ve İstihbarat” (SPY, Intelligence) adlı olanı.

Bu dosya tıklandığında karşınıza şu ekran görüntüsü çıkıyor:

Bu dosyalarda özellikle İngiliz Dış İstihbarat Srevisi MI6 için çalışan birçok kişinin adları, fotoğrafları, ailelerine ilişkin bilgiler yer alıyor.

Yukarıdaki listede görülen 596869 — Defence — SPY -France adlı dosya tıklandığında da şu liste ortaya çıkıyor:

Buradaki listofparticipants adlı pdf uzantılı dökümanda ise Türkiye’den 10 kişinin isimleri yer alıyor.

Buradaki isimler arasında Başbakan Yardımcısı ve Türkiye Kalkınma Bakanı olan AKP milletvekili Cevdet Yılmaz ve AKP milletvekili Mehmet Çerçi, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Başkanı Musa Kulaklıkaya’nın adları dikkat çekiyor. Dosyalarda bu kişilerle, bankanın hangi faaliyetlerine katıldıklarıyla ya da hesaplarının olup olmadığıyla ilgili başka bir bilgi bulunmuyor.

Edindiğimiz bilgilere göre, “hack”layıcılar, Rusya’dan… Asıl amaç, Erdoğan ve ailesi ile Katar arasındaki para trafiğini ortaya çıkarmaktı.

Buna karşın, “hack”layıcıların Erdoğan ile bilgiler yerine MI6’in 3–5 ajanının bilgileriyle yetindikleri görülüyor.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir