Erdoğan’ın “geri adım yok” dediği S-400’ler için Hindistan’a gizli teklif

Türkiye’nin Rusya’dan şimdilik 2,5 milyar dolar ödeyerek satın aldığı S-400’lere ilişkin olarak ABD ve NATO’nun “almayın” baskısı malum.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, her ne kadar Erdoğan “O iş bitti, geri dönüş yok, tükürdüğümüzü yalamayız” dese de, Türkiye, S-400’lerden bir şekilde kurtulmanın da yollarını arıyor.

Bu çerçevede Türkiye’nin Hindistan’ın kapısını çaldığı ve “Siz de S-400 için anlaşmışsınız. Bize gönderilecek olanları siz alın” teklifinde bulunduğu, ancak bu teklifin reddedildiği öğrenildi.

Geçen ekim ayında Hindistan’ın Rusya’dan 5 milyar dolar karşılığında 8 S-400 bataryası satın alacağı ve teslimatın da 2020 yılında yapılabileceği bildirilmişti.

Türkiye’nin Hindistan’a, Rusya’dan 2019 yılının ikinci yarısında teslim edilmesi beklenen 4 bataryayı (ki 2,5 milyar dolar ödenmişti) önerdiği, savunma kulislerinde konuşuluyor.

Türkiye 4 batarya için 2,5 milyar dolar ödedi.

Sözleşme Erdoğan’ı yalanlıyor

S-400’lere ilişkin bir diğer konu da, Rusya’nın hava savunma sistemi ile ilgili olarak yapacağı teknoloji transferinin kapsamıyla ilgili.

Edindiğimiz bilgilere göre, Erdoğan’ın “Birlikte ortak üreteceğiz. Hatta S-500’ler ile ilgili de bu konuda ortak çalışmalar yapacağız” demesine rağmen, Rusya’nın yapacağı teknoloji transferi sınırlı olacak.

Anlaşma gereğince, Rusya sistemin kritik parçalarıyla ilgili teknoloji transferinde bulunmayacak ve ortak üretim yapılsa bile Türkiye, hiçbir biçimde üçüncü ülkelere S-400 satamayacak.

Yorumlayın

Your email address will not be published.