Erdoğan’ın bira takıntısı, asıl hedef Atatürk ve Sümeyye’nin şarapçılığı

/

Yeşilay töreninde konuşan Recep Tayyip Erdoğan, yine bira üzerinden geçmişi eleştirmiş ve “Tarih kitaplarında maalesef Atatürk Orman Çiftliği’nde ellerine bira şişeleri tutuşturulmuş çocuk fotoğrafları görürsünüz” demiş. Burada nedef belli: Atatürk… Ha tabii kızı Sümeyye’nin Arap emirleriyle Petrus şarabı içtiğine ilişkin iddialarda arşivlerde duruyor.

Evet Erdoğan, Yeşilay töreninde şunları söylemiş:

“Çağdaşlaşmayı, alkol kullanmakla, zararlı alışkanlıkları teşvik etmekle, tek tip bir hayat tarzına sahip olmakla özdeş hale getirenler var. Bu ne yeni bir tavırdır ne de ülkemize münhasırdır. Tek parti döneminin jakobenleri, Batılılaşma ve modernleşme adına alkol kullanımını teşvik etmişlerdir. Aileler, sağlığa faydalı denilerek ilkokul çağından itibaren çocuklarına birayı sevdirmeye çalışmıştır. Tarih kitaplarını karıştırdığınızda maalesef, Atatürk Orman Çiftliği’nde ellerine bira şişeleri tutuşturulmuş çocuk fotoğrafları görürsünüz.”

İşte Erdoğan’ın bahsettiği o kitaptaki görüntü:

Erdoğan bu görüntü ve bira üzerinden geçmiş eleştirisini daha önce de yapmıştı. Tabii hedefte Atatürk’ün olduğu herkesin malumu (Öyle “ben sağlık için söylüyorum” falan sözleri hiç inandırıcı değil. Keşke öyle olsa).

Hal böyleyken, Erdoğan’ın kızı Sümeyye’yle ilgili bir iddia ise hala hafızalardaki tazeliğini koruyor. İddianın sahibi de eski bir AKP milletvekili olan Feyzi İşbaşaran:

Yorumlayın

Your email address will not be published.