Erdoğan’ın atadığı Yargıtay üyesine FETÖ soruşturması

Ankesörlü Telefon soruşturması Yargıtay’ı da vurdu. FETÖ’nün iletişim ağlarından biri olarak gösterilen Ankesörlü Telefon aramalarında biri Erdoğan’ın 2016 yılında atadığı üç yargıçın da ismi tespit edildi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, soruşturmayı yürüten İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, üç ismin dosyasını, yüksek yargıç olmaları gerekçesiyle görevsizlik kararıyla Yargıtay’a gönderdi.

Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu, bunun üzerine üç üyeyle ilgili inceleme izni vererek, olayı soruşturması için Yargıtay 5. Ceza Dairesi Başkanı Şakir Aktı’yı muhakkik olarak atadı. İncelemenin ardından muhakkik, bir rapor hazırlayacak ve 1. Başkanlık Kurulu’na gönderecek. Kurul, son soruşturma kararı verirse 3 isim Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda yargılanacak.

Bu üç ismin birinin 2016’da Erdoğan tarafından Yargıtay Başsavcılığı’nda üst düzey makama atanan H.A. olduğu ileri sürüldü. Haklarında inceleme başlatılan diğer iki kişi ise Yargıtay’da hukuk dairesi başkanı olarak görev yapan A.T. ile bir ceza dairesi üyesi M.İ.Y. H.A., cemaat-hükümet ortaklığı döneminin HSYK’si tarafından Yargıtay üyeliğine atanan 160 kişi arasında yer alıyordu.

24 Şubat 2011 tarihinde Yargıtay Üyeliği’ne seçilen H.A., Yargıtay 5. Ceza Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürürken Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen adaylar arasından, Erdoğan tarafından 2016’da bugünkü görevine atanmıştı.

Yorumlayın

Epdsta adresiniz paylaşılmayacak ve yayımlanmayacaktır.

Önceki Yazı

Barbara Palvin'den yürek hoplatan pozlar

Sonraki Yazı

MİT'ten yakın takip. Tarikatlar ve cemaatler kapatılıyor mu?

EDİTÖR'DEN

Altın bikinili Demi Rose

Son yılların en çok aranan modellerinden Demi Rose, bir markanın son kreasyonlarının tanıtımı için kamera karşısına

ABD’den Halkbank baskısı

ABD yönetimi, Halkbank’ın İran’la sürdürdüğü “altın karşılığı petrol” ticaretinin tamamen bitirilmesini istedi. Obama yönetimi, Halkbank’tan hisse