Erdoğan’ın 20 Aralık 2021 dolar-TL tiyatrosu

Bilindiği üzre 20 Aralık 2021 akşamı, 18 TL civarlarında gezinen dolar, AKP-MHP’li cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka seslenişinin ardından 12 TL’ye kadar düştü.

Yaratılmak istenen algı da dövizdeki sert düşüşün Erdoğan’ın konuşmasında açıkladığı “dövize endeksli TL mevduat hesabı” müjdesinden! kaynaklandığı şeklindeydi.

Neymiş de bu müjdeyi duyan vatandaşlar, dövizlerini bozdurup Türk Lirası’na yönelmişler (hem de geç saatlerde, bankalar alım satım işlemi yapmazken vesaire).

Fakaaat, işin iç yüzü hiç de öyle değildi.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, Erdoğan ve saz arkadaşları üzerinde günlerdir çalıştıkları algı operasyonu oyununu sahneye koyuyorlardı.

20 Aralık 2021 akşamı sahneye konulacak tiyatro oyununa göre Erdoğan konuşurken, kamu bankaları ve yurt işinde ellerinde yüksek miktarda döviz tutan birkaç yandaş iş insanı, kademeli bir biçimde satış yapacak (ki toplam rakam 30 milyar doların üzerinde) ve TL’nin bir miktar değer kazanması sağlanacaktı.

Bu operasyonu (ki son çarelerden biri) maskelemek (kim döviz sattı, kimler döviz aldı sorularından kurtulmak) için de “dövize endeksli TL mevduat hesabı” parlatıldı böylece safların sıklaştırılması hesaplandı.

Şimdi asıl sorulması gereken soru şu:

20 Aralık 2021 akşamı kimler döviz sattı, kimler aldı?

…Ve de bu:

Gariban vatandaş bu işten ne kazandı ne kaybetti?

Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu.

Bizden aktarması.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir