Erdoğan’ı CIA Başkanı Gina Haspel mi susturdu?

2 dakikalık okuma

Öyle ya, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili gerçekleri tüm çıplaklığıyla açıklayacağını duyurmuştu. Oysa grup toplantısında, Suudi rejimini (özellikle de Muhammed bin Salman’ı) hedef alacak hiçbir imada bile bulunmadı. Peki, bunda hangi faktörler etkili oldu?

Erdoğan’ın Kaşıkçı cinayetiyle ilgili grup toplantısında konuşacağı haberinin duyulmasının hemen ardından Washington’da ilginç bir trafik yaşandı. Trump’ın danışmanları (ki aralarında Suudi rejimiyle çok yakın bağlantılara olan damat da -Berat değil- var) , CIA Başkanı Gina Haspel’in Türkiye’ye gönderilmesi için talimat vermesi tavsiyesinde bulundular.

..Ve Türkçeyi ana dili gibi konuşan ve bir dönem Ankara’da birçok Türk’ü CIA saflarına katmakla övünen Gina Haspel, Erdoğan’ın konuşma yapacağı gün Ankara’ya geldi.

Edindiğimiz bilgilere göre, Haspel, Erdoğan’ı Suudi rejiminin doğrudan hedef alınmaması konusunda uyardı ve detayların paylaşılmamasını istedi. Buna gerekçe olarak da ABD’nin Suriye’deki ali menfaatlerinin bozulabileceğini gösterdi. Haspel, bu menfaatlerin bozulmaması karşılığında Erdoğan’a bazı önerilerde bulundu.

Herhalde bu öneriler Erdoğan tarafından kabul edildi ki, grup toplantısında düşük perdeden bir performans gösterdi.

 

 

 

Yorumlayın

Your email address will not be published.