Erdoğan’dan sonra Soylu, Netanyahu’dan sonra Mossad Başkanı Cohen mi?

Çok emaraler ortaya çıktı ki, ABD’de Türkiye ve İsrail’de Tayyip Erdoğan ve Benjamin Netanyahu’dan sonra kimlerin lider olabileceğine ilişkin ardı ardına analizler, kamuoyu yoklamaları yapılmaya başlandı.

Washington merkezli liberal Amerikan kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi (Center for American Progress), Max Hoffman imzalı “Türk Muhafazakarların Erdoğan’a Sadakatı ve Potansiyel Haleflerine Bakış” başlıklı bir yazıyı resmi web sitesinde yayımladı.

Yazı, Özer Sancar’ın yönetimindeki Metropoll Araştırma Şirketi’nin bir anketine dayandırılıyor.

Buna göre, ankete katılan AKP’lilerin katılımcıların yüzde 21’i Erdoğan dışında başka bir AKP lideri düşünebileceklerini söyledi. Öte yandan katılımcıların yüzde 73’ü, başka bir AKP lideri düşünemediklerini, partiyi bir arada tutanın Erdoğan olduğu görüşünde.

Erdoğan ve Soylu

Erdoğan dışında başka bir AKP lideri düşünebilenlerin yüzde 17’si İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yüzde 12’si eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yüzde 8’i eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yüzde 8’i Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve yüzde 7’si ise 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül cevabını verdi.

İsrail’de de yapılıyor

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, ABD İsrail’de de Benjamin Netanyahu’dan sonra Likud’un başına kimin geçeceğine ilişkin benzer anketler yaptırıyor.

Bunlardan birinde ilginç bir isim ortaya çıktı. Ankete katılan Likud taraftarlarının büyük çoğunluğu, Netanyahu’dan sonra partinin başında görmek istedikleri ismin İsrail istihbarat servisi Mossad’ın şu anki yöneticisi Yossi Cohen olduğunu söylediler.

Benjamin Netanyahu ve Yossi Cohen

Yossi Cohen bu konuda kendisine yöneltilen bir soruya, “Olabilir,ama henüz kararımı vermedim” yanıtını verdi.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir