Erdoğan’dan at güzellemesi (Aman ha gaza gelip at binmese:-)

Ankara – Geleneksel Sporlar Gençlik ve Spor Kulübü Tesisi Açılış Töreni’nde konuşan AKP’li cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan, atçılık, okçuluk ve güreş gibi geleneksel sporların Türk tarihindeki ve kültüründeki yerine dikkat çekti.

Erdoğan, şunları söyledi:

Tarihte hangi toplum atla tanışmış, kaynaşmış, bütünleşmişse hemen arkasından büyüme, genişleme, özellikle bu döneme girmiştir. At bu bakımdan bir medeniyet kurma aracıdır. Osmanlı, devletle birlikte sarayın at ihtiyacını karşılamak için çiftlikat-ı hümayunu da kurmuştur.

Cirit başta olmak üzere at ile ilgili pek çok oyunun yer aldığı geleneksel sporlarımızın yeniden canlanması bizi memnun ediyor. Tarihimizin ve medeniyetimizin bu önemli sembolüne sahip çıkmak boynumuzun borcudur.

Cumhurbaşkanı olduktan sonra ülkemize gelen misafir devlet başkanlarının karşılama törenlerinde Muhafız Alayımıza bağlı bir atlı birliğimizin de yer almasını temin ettik. Bunları dahi eleştirecek kadar tarih, kültür, medeniyet yoksunu, hatta düşmanı kişiler çıktı, bundan rahatsız oldu. Aynı zihniyet muhtemelen bu tesisi de eleştirecektir, varsın eleştirsinler, biz işimize bakalım. Halbuki, kökü olmayanların akıbeti esen her rüzgarın önünde sürüklenip gitmektir. Biz köklerimize, tarihimize, kültürümüze sahip çıkarak maziden atiye güçlü bir köprü kurmanın gayreti içindeyiz.

Aman, bu sözleriyle gaza gelip ata falan binmese…

Çünkü:

Böyle bir deneyime sahip kendileri…

Yorumlayın

Your email address will not be published.