Erdoğan’a Suriye’deki “Müslüman Kardeşler”inden çağrı: “Fırat’ın doğusunu alın”

Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkça destek verdiği ve ABD’nin “terör örgütü” olarak ilan etmek için hazırlıklar yaptığı Müslüman Kardeşler’in (İhvan) Suriye kolu, “Türkiye bir an önce Fırat’ın doğusunu alsın” çağrısında bulundu.

İhvan tarafından yapılan açıklamada “Fırat’ın doğusunda bir güvenli bölge oluşturulmalı ve bunu Türkiye yapmalı” denilerek, bölgede Rusya, İran, Esad yönetimi ve ABD’nin etki alanı oluşturmalarına karşı olunduğu bildirildi.

İhvan Suriye ile birlikte Suudi Arabistan, Mısır ve BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) tarafından terör örgütü olarak ilan edilmiş durumda.

ABD’nin de geçen yaz Müslüman Kardeşler’in terör örgütü olarak ilan edilmesi yönünde çalışmalar yaptığı haber verilmişti.

Erdoğan’ın İhvan ilişkileri

JÖNTÜRK, 2011 yılında Erdoğan ve AKP’nin Müslüman Kardeşler örgütü ile ilişkilerini şu çizelge eşliğinde gündeme getirmişti (TIKLAYIN):

Bu çizelge aslında Müslüman Kardeşler’in Avrupa ayağından Erdoğan’a ve partisine hangi kişi ve kuruluşlar aracılığıyla verilen desteği gösteriyor.

Şu an Katar’da olan ve o dönem Müslüman Kardeşler’in Avrupa ayağını yöneten Yusuf El Karadavi’nin Erdoğan’a verdiği hem manevi hem de maddi desteğin detayları istihbarat arşivlerinin dosyalarında yer alıyor.

Erdoğan Karadavi ile.

Müslüman Kardeşler, Karadavi’nin talimatıyla Erdoğan’a verdikleri destekle, onu ve partisini iktidara taşıyan en önemli güçlerden biri oluyor.

Ha bu arada

Yorumlayın

Your email address will not be published.