Erdoğan’a hakaret şiiri yazan komedyen Jan Böhmermann’ı “hack”ladılar

2 dakikalık okuma

Almanya’da siyasete “hack”lanma bombası düştü.

Berlin Brandenburg Radyo Televizyon Kurumu RBB, federal meclisteki yüzlerce milletvekilinin ve ülkedeki ünlü kişilerin kişisel verilerine yönelik bir siber saldırı düzenlendiğini duyurdu.

Yüzlerce ismi hedef alan siber saldırıdan etkilenenler arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de bulunduğu bildirildi. İnternete sızdırılan veriler arasında Merkel’e ait olduğu belirtilen bir faks numarası, e-posta edresi ve bir takım mektupların olduğu bilgisi verildi. Verilerin ne derece önemli bilgiler olduğuna dair ise henüz bir açıklama yapılmadı. 

Bilgisayar korsanlarının, milletvekillerinin cep telefonu numaraları, kredi kartı bilgileri ve adreslerini internette paylaştıkları belirtildi. Siber saldırıdan, federal meclisteki siyasetçilerin yanı sıra eyalet politikacıları da etkilendi.

Bilgisayar korsanları söz konusu bilgileri Twitter’de @_Orbit (Hesap şu an kapalı) paylaştılar.

“Hack”lananlar arasında Erdoğan’a yazdığı şiirle gündeme gelen komedyen Jan Böchermann da bulunuyor.

Böhmermann’ın 31 Mart 2016 tarihinde Alman televizyon kanalı ZDF’deki Neo Magazin Royale programında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili okuduğu şiir sonrasında Erdoğan’ın avukatları komedyen hakkında dava açmıştı. Avukatlar şiiri “içerikten yoksun” ve “insan onurunu aşağılayıcı” bir karalama olarak nitelendirirken, Böhmermann şiiriyle Almanya’da izin verilen hiciv ile yasaklı hakaret arasındaki farkı göstermek istediğini söylemiş, konu Almanya ile Türkiye arasında diplomatik gerginliğe yol açmıştı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

İsrail’in K. Irak’ta dinleme tesisi ve Mossad’ın Türkçe adlarla kurduğu şirketler

Sonraki Yazı

Mariah Carey, bıngıllarını nasıl gizledi?