Erdoğan ve saz arkadaşları, İsrail’in ürettiği “Şeytanın Dili” casus yazılımıyla kimleri izliyor?

Yazılım İsrail kaynaklı.

Candiru adlı küçük bir şirket tarafından üretilip satıldığı biliniyor (Mossad kokusu).

Bu yazılımın aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkede hükümetler tarafından siyasetçilerin, muhaliflerin, gazetecilerin, akademisyenlerin ve insan hakkı aktivistlerinin izlenmesi amacıyla kullanıldığı iddia ediliyor.

Şeytanın Dili olarak adlandırılan casus yazılıma, Türkiye’de Erdoğan ve AKP karşıtı olarak bilinen bazı kişilerin, derneklerin ve kuruluşların bilgisayarlarında rastlandığı öğrenildi.

Hedef alınanların kimler olduğu, casus yazılım skandalını ortaya çıkaran siber güvenlik kurum ve kuruluşları (Citizen Lab, ESED) tarafından açıklanmadı.

Yazılımın öncelikle Microsoft’u hedef aldığı biliniyor, ancak Gmail, Skype, Telegram ve Facebook gibi farklı uygulamaların kullanıcılarından da bilgi elde edebildiği tespit edildi.

Microsoft da “Şeytanın Dili” olarak tanımladığı casus yazılımın Facebook, Twitter, Gmail ve Yahoo gibi popüler sitelere girebildiğini belirtti.

Şeytanın Dili, internetteki arama geçmişini, şifreleri görebiliyor ve cihazın kamera ve mikrofonunu çalıştırabiliyor, hedefteki kurban adına mesaj gönderebiliyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.