Erdoğan ve Davutoğlu’ndan “Kürdistan”a onay

JÖNTÜRK klavyeleri haber bombardımanını sürdürüyor. Sırada şimdi Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin Irak ve Suriye’nin kuzeyini kapsayan bir Kürt devletine verdikleri onay var. Evet, onay verdikleri gibi özellikle Rusya’nın Suriye müdahalesinin öncesi kadar planın uygulanması için varla yokla çalışmışlar. İşte JÖNTÜRK farkıyla detaylar:

Plan aslında 2011 yılında dönemin Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe’nin, Suriye’nin bölünmesine ilişkin hazırladığı planın revize edilmiş hali. Plan, Suriye’nin etnik olarak bölünmesini, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurulmasını, bunun hemen güneyinde de denge unsuru olarak Sunni bir yönetim oluşturulmasını (ki IŞİD o rolü oynadı) hedefliyordu.

Juppe, söz konu planı o dönem Dışişleri Bakanı olan Ahmet Davutoğlu ile görüşmüş ve onayını almıştı.

suriyebolusum

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre Erdoğan-Davutoğlu ikilisi, ABD ve diğer müttefiklerle görüşerek, Juppe’nin planını revize ederek uygulamaya koymak istediler. ABD başta olmak üzere müttefiklerle yapılan görüşmelerde Irak ve Suriye’nin kuzeyinde oluşturulacak Kürdistan aynen Juppe’nin planında olduğu gibi korundu. Buna karşın Sünni bölgede hangi muhalif grubun etkin olacağı konusunda görüş ayrılıkları yaşandı.

Yeni planda, Juppe’nin planında Dürzilere verilecek bölge de yer almadı.

Plan, Sünni bölgeye ilişkin tartışmalar sürerken, Erdoğan-Davutoğlu ikilisince adım adım uygulamaya konulmaya çalışıldı. Çözüm süreci, Kuzey Irakla geliştirilen ilişkiler, PYD lideri Salih Müslüm’ün Ankara’ya davet edilmesi hatta ve hatta Suriye’ye askeri bir operasyon hazırlığı bu plan çerçevesinde sürdürüldü.

Güya, Türkiye sınırları dışında bir oluşumun, Türkiye’deki Kürt sorununu çözeceği hesaplanıyordu.

JÖNTÜRK’e bilgi veren Washington’da bir kaynak, Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin 7 Haziran seçimlerinden sonra terör örgütü PKK’ya karşı sürdürülen operasyonlar sırasında bile Irak ve Suriye’nin kuzeyinde oluşturulacak bir Kürt devleti fikrine sıcak yaklaştığını söyledi.

Fakaaaat, Rusya’nın Suriye hamlesi, şimdilik kaydıyla bu planın işlemesini engelleyen en önemli faktör oldu.

Şimdi, Suriye’de Esad’lı bir geçiş döneminin planları yapılıyor ve Türkiye buna evet diyor.

Nereden nereye….

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir