Erdoğan ve AKP için “utanç” olarak görülen o fotoğrafı çeken tutuklandı

2 dakikalık okuma

Mısır’da idamla yargılanan Müslüman Kardeşler mensubu Muhammed Abdülhafız Hüseyin’in, darbeci Sisi yönetimindeki Mısır’a iade edilmesi sonrası AKP yanlısı İslamcıları bile isyan ettiren gelişmelere bir yenisi daha eklendi.

Muhammed Abdülhafız Hüseyin’in 18 Ocak’ta Mısır’a gönderilmesi sırasında elleri ters kelepçeli olarak uçakta görüntülendiği fotoğrafı çektiği ve basın organlarıyla paylaştığı iddiasıyla bir Atatürk Havalimanı temizlik görevlilerinden bir kişi tutuklandı.

Tutuklamaya gerekçe olarak halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu gerekçe olarak gösterildi. Söz konusu kişi, daha sonra tahliye edildi.

Erdoğan ve AKP’nin Mısır’da Müslüman Kardeşler’e verdiği destek herkesin malumu. Buna karşın, Somali’den geldiği İstanbul’da tutuklanıp darbeci Sis yönetimine iade edilmişti.

Uygulama AKP yanlısı İslami kesimde bile geniş yankı bulmuş, bunun ardından Muhammed Abdülhafız Hüseyin’in iadesinde rol oynayan 8 polis hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Müslüman Kardeşler mensubu Muhammed Abdülhafiz Hüseyin, Somali’den 16 Ocak akşamı İstanbul Atatürk Havalimanı gelmiş, 17 Ocak günü sabah saatlerinde elektronik vize işlemlerini yaptığı esnada Mısır tarafından istenilen suçlular arasında olduğu tespit edilmişti.

Mısır’da hakkında idam kararı olduğunu belirten Hüseyin, siyasi sığınma talebine bulunmuş, ancak talebi kabul edilmemiş ve 18 Ocak tarihinde de Mısır’a iade edilmişti.

Muhammed Abdülhafız Hüseyin’in Mısır’daki akıbeti bilinmiyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.