“Erdoğan Rejimi”nden “Esad Rejimi”ne finansal destek

JÖNTÜRK klavyeleri haber bombardımanını sürdürüyor. Sırada şimdi de Erdoğan ve saz arkadaşlarının, Suriyeli bir işadamı aracılığıyla “Esad Rejimi”ne verdiği desteğin detayları var.

Söz konusu işadamının adı Samer Foz (Fawz); Esad’ın en büyük finansal destekçilerinden biri.

Samer Foz, Esad’a verdiği destek nedeniyle hem ABD’nin hem de Avrupa Birliği’nin kara listesinde.

Foz, Erdoğan ve saz arkadaşlarının desteğiyle 2012 yılından bu yana Türkiye’de büyük yatırımlara imza attı, Türkiye vatandaşı da yapıldı.

Türkiye’deki faaliyetlerini Foz Holding çatısı altında yürütüyor. Erzurum’da Mecidiye Su onun. Bodrum’da 5 yıldızlı bir otel inşa ediyor. İstanbul’da akıllı evlerden oluşan bir sitenin sahibi. Ankara’nın güneyinde bir altın madeni işletiyor. Havacılık sektöründe de faaliyet gösteriyor. İskenderun’da depolama ve lojistik yatırımı var. Tarım sektöründe de boy gösteriyor.

Tarım sektörü demişken…

Ukrayna’da yaşayan Mısırlı işadamı Ramzi Matta, 15 Haziran 2013’te ortaklarıyla ticari bir görüşme için İstanbul’a geldi. Esrarengiz şekilde ortadan kaybolan işadamını arayan Kayıp Şahıslar Büro Amirliği ekipleri, Matta’nın İstanbul’a geldiği gün öldürüldüğünü tespit etti. İşadamının cesedi, 23 Ağustos 2013’te Başakşehir’deki piknik alanında çöp poşetinde bulundu.

Matta’nın iş ilişkilerini inceleyen polis, işadamının cinayetten 2 ay önce Suriyeli işadamı Samer Foz’la 14 milyon dolarlık tahıl anlaşması yaptığını belirledi. İddiaya göre, Matta parasını peşin aldı; ancak tahılı teslim etmedi.

Soruşturmada, olaya karıştıkları öne sürülen Samer Foz’un da aralarında bulunduğu şüpheliler gözaltına alındı. Foz, 6 ay cezaevinde kaldıktan sonra, tutuksuz yargılanmak üzere, 3 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı.

Foz, bir süre sonra davadan aklandı. Tabii, birilerinin devreye girmesiyle.

Gelelim Foz’un Suriye’deki faaliyetlerine.

BAAS partisinin 1970’lerde Hafız Esad ile yakın bağları olan eski bir Sünni üyesinin oğlu olan Foz, Suriye’deki olaylar başlamadan önce inşaat ve gıda ihaleleri alan Aman Group’un sahibiydi .

Suriye’deki faaliyetler

Olaylar başladıktan sonra İmad Ghreiwati gibi Suriye’yi terk etmek zorunda bırakılan bazı iş insanlarının varlıklarını da düşük fiyata satın aldı.

Savaş boyunca, Beşar Esad’la yakın bağları sayesinde devlet ihalelerinden yüksek kârlar elde etti ve Hoboob şirketi üzerinden de devletin mahsul alımlarına aracılık etti .

2018 yılında Şam’daki Four Seasons Hotelini Suudi Arabistan’ın popüler iş insanlarından ve Kraliyet ailesi mensubu olan Prens Alwaleed bin Talal’dan satın aldı.

Foz, Suriye’nin yeniden inşasında aslan payını alacak isimler listesinin en başında gösteriliyor.

Foz, askeri istihbarat Al-Amn Al-Askari ile ilişkili paramiliter bir güç olan Quwwat Dir Al-Amn Al-Askari’yi (Askeri Güvenlik Kalkanı Güçleri) finanse etti.

Bu gücün Suriye savaşı sırasında binlerce kişinin ölümünden sorumlu olduğu biliniyor.

İstihbarat kaynaklarına göre bu güç, TSK’ya yönelik birçok operasyonda da yer aldı.

Evet Samer Foz, Esad Rejiminin en önemli finansal ayaklarından biri.

Erdoğan Rejiminin desteğiyle Türkiye’de kazandığı paraları, Dubai üzerinden Esad Rejimine aktarıyor.

…Ve bu aktarım, İdlib’deki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gözlem noktalarına hava harekatı, top atışı, kurşun olarak geri dönüyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Bella Thorne öyle bir video paylaştı ki…

Sonraki Yazı

Nevada umumhaneleri ve şaşırtan gerçekler

EDİTÖR'DEN