Erdoğan ile AB temsilcilerinin görüşmesinden diplomasiye “kazmalık” katkısı

AKP’li cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel Ankara’da Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğini masaya yatırdılar.

Fakat, görüşmenin içeriği, Erdoğan ve Michel otururken Von der Leyen’in şaşkın bir biçimde ayakta kaldığı ve daha sonra protokol gereği oturmaması gereken ikili koltuğa iliştiği görüntülerin gölgesinde kaldı.

Avrupa basını durumu “Von der Leyen’e protokolde saygısızlık” olarak nitelerken Avrupa Komisyonu Başkanı’nın sözcüsü, “Komisyon Başkanı açıkça şaşırdı. Von der Leyen’in de Konsey Başkanı ve Cumhurbaşkanı ile aynı şekilde oturması gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

Yaşanan bu duruma tepki vermemekle eleştirilen olayın baş kahramanlarından AB Konseyi Başkanı Charles Michel de sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak şunları söyledi:

Ortaya çıkan görüntüler duruma kayıtsız kaldığım şeklinde yorumlandı ancak bu gerçeği yansıtmıyor. Durumun daha da kötüleşmesi yerine görüşmemizin önemine dikkat çekmek istedik. İstanbul Sözleşmesi, hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü gibi konuları konuştuğumuz bu önemli görüşmenin böyle bir olayla gölgelenmesinden dolayı üzgünüm.

Öyle veya böyle, Von der Leyen’in Ankara’da başına gelen diplomasi tarihinin protokol sayfalarına “kazmalık” örneği olarak geçti.

Yorumlayın

Your email address will not be published.