Erdoğan, baltayı taşa vurdu! Satranççı, Damat’la ilişkili

Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’ya karşı ABD verilerine sarıldı. Erdoğan son olarak ABD Hazine Bakanlığı’nın kara listeye aldığı (Petrol ticaretinden değil, Esad rejimine finansal destek sağlamaktan) Putin’in en yakınındaki isimlerden Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Kirsan Ilyumzhinov’u kastederek, “Bir de meşhur Rusların satranç ustası var, o da petrol tüccarlığı yapıyor” iddiasında bulundu. Oysa o bahsettiği isim şimdinin Enerji Bakanı damadı Berat Albayrak’ın CEO’Luğu döneminde Çalık Holding’le sıkı fıkı ilişkideydi.

Kirsan Ilyumzhinov, çok ilginç bir kişilik. Uzun yıllar Kalmukya’nın Başkanlığını yaptı ve daha sonra Putin’in desteğiyle Dünya Satranç Federasyonu Başkanı oldu.

kirsanilyumzhinov2

Ilyumzhinov, “uzaylılar beni kaçırdı”, “satranç oyununu dünyaya uzaylılar” getirdi çıkışlarıyla batı basınında geniş yer buldu.

Dünya Satranç Federasyonu Başkanlığı’nın yanısıra Rusya’nın en zengin işadamlarından da biri. Özellikle de dünyanın en büyük amonyak üreticilerinden biri olarak biliniyor.

Satranç sayesinde dünyanın önde gelen liderleriyle tanışma fırsatı bulan Kirsan Ilyumzhinov, Suriye rejimine Rusya’da Suriyeli işadamı Mudalal Khuri ile ortak olduğu Rusya Federal Yatırım Bankası aracılığıyla Esad rejimine finansal destek ve aracılık yapmakla suçlanıyor.

kirsanilyumzhinov4
kirsanilyumzhinov3
kirsanilyumzhinovaliyev
kirsanilyumzhinovkaddafi

Gelelim Ilyumzhinov ile Damat Berat Albayrak’ın bağlantısına…

Bağlantı, Albayrak’ın Erdoğan’ın en yakınındaki işadamlarından biri olarak bilinen Ahmet Çalık’ın Çalık Holding CEO’luğu döneminden…

kirsanilyumzhinovahmetcalik1

Ilyumzhinov, Ahmet çalık ile

Ha fotoğraf öyle tesadüfi bir birlikteliği göstermiyor. Damad Berat Albayrak’ın döneminde Çalık Holding’in Türkmenistan’da kurduğu amonyak fabrikası için Ilyumzhinov’un büyük katkıları var.

Bitmedi…

Ilyumzhinov, Türkiye’ye sık sık gelen biri. Bu ziyaretlerinde bakanlar, milletvekilleri dahil birçok siyasetçi ve işadamı ile bağlantısı var ve bu bağlantılar hala devam ediyor.

Ya şimdi birileri çıkıp “Ilyumzhinov, Damat Albayrak ve Çalık Holding Suriye’de birlikte mi nemalanıyor” diye sorarsa.

Hem de Çalık Holding’in ve Damat Berat Albayrak’ın Suriye ve Irak’la ilgili şu ilişkileri ayyuka çakmışken: TIKLAYIN.

Yorumlayın

Your email address will not be published.