Emekli amirallerin bildirisi, Hulusi Akar, SADAT… Konu tümüyle “YAŞ”

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 85

Türkiye, emekli amirallerin “sarıklı-cübbeli amiral” ve “Montrö” konseptli bildirisini konuşuyor.

AKP yandaşları bunun darbe çağrışımlı bir muhtıra olduğunu işliyor.

Bir kesim muhalefet ise, 104 emekli amiralin bildirisinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi görüşünde.

JÖNTÜRK bu tartışmalar süredursun ilginç bir detayı gündeme getiriyor.

Evet, o bildiriden önce Ankara kulislerinde, önümüzdeki Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) Erdoğan’a muhalif oldukları için terfi ettirilmeyecek ve de emekli edilecek komutanlarla ilgili olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Erdoğan’ın özel ordusu olarak bilinen SADAT’ın (bu konudaki haberimiz için TIKLAYIN) kurucusu İslamcı kimliğini her fırsatta dile getiren emekli (irticai faaliyetleri nedeniyle TSK’dan emekli edildi) general Adnan Tanrıverdi’nin (Erdoğan’ın başdanışmanıydı, görevinden ayrıldı ama etki çarpanı hala çok yüksek) bir liste hazırladıkları yüksek sesle konuşuluyordu.

Hulusi Akar ve Adnan Tanrıverdi

O liste Erdoğan’a muhalif komutanlar arasında epey bir tartışma yarattı. Öyle ki, listede adı geçen komutanlar, kuvvet komutanlarına rahatsızlıklarını yüksek perdeden dile getirmeye başladılar.

Ergun Mengi

Emekli amirallerin bildirisi işte böyle bir rahatsızlığın tam ortasına düştü. İstihbaratçı kökenli emekli amiral Ergun Mengi’nin hazırladığı o bildiri, 103 emekli amiral tarafından imzalanıp Whatsapp üzerinden yayımlandı.

Verilmek istenen mesaj “YAŞ”la ilgiliydi ve hedefinde Hulusi Akar ve Adnan tanrıverdi tarafından hazırlandığı söylenen o liste vardı.

Görünen o ki, mesaj yerine ulaştı…

Bu arada, şu Erdoğan’ın özel ordusu olarak bilinen SADAT’ın CEO’su ve yukarıda adı geçen Adnan Tanrıverdi’nin mahdumu Melih Tanrıverdi’nin, MSB ve MİT ile ilişkilerine ilişkin açıklamalarını da bu yazı bağlamında hatırlatalım:

Yorumlayın

Your email address will not be published.