Emekli amirallerin tümü serbest! Tepki aslında Montrö’ye değil sarıklı amiraleymiş

Türkiye’nin gündemini bir haftadan uzun süredir meşgul eden emekli amirallerin bildirisinde mahkemeden karar çıktı.

Gözaltındaki 10 ve ifade vermek için çağrılan 4 amiralin tamamı, bulundukları il ve yurt dışına çıkış yasağı koşuluyla serbest bırakıldılar.

Savcılık iddianamesinde ise TCK316/1’den “Suç için anlaşma suçu” kapsamında sorgulanan emekli amirallerden bir tutuklama talebinin dışında dördünün hastalık nedeniyle il sınırlarına çıkmama şartıyla adli kontrol uygulanması diğer dokuz emekli amiralin de ev hapsine alınması talep edilmişti

İşte haklarında tutuklama talebi istenmeyen amiraller hakkında savcının istediği tedbirler:

Savcılık, emekli amiral Ergun Mengi hakkında ise şu gerekçeyi göstererek tutuklama talebinde bulundu:

Ergün Mengi’nin, yapılması istenen değişiklikleri bildiri metnine ekleyerek son halini verdiği, ayrıca Ali Yüksel Önel’e gönderdiği mesajda şu ifadeleri kullanmıştır:

‘Komutanım çok sağolun. Esas tepki takunyalı amiral harp okulu girşi şartlarında irticaya karışılmasının çıkarılması ve subay astsubay kurslarından Atatürk ilke ve inkilapları derslerinin çıkarılmaması üzerine olacaktır. Ama grupta uzlaşı çok zordu. Bu nedenle Montrö bahanesiyle son paragraftaki mesajları veren hedef kitle DzKK (Deniz Kuvvetleri Komutanlığı) olmayan bir bildiri hazırlayayım dedi.

Çok haklısınız ama burada Montrö’yü araç olarak kullandık. Esas endişemiz son üç paragrafta anlarlarsa eğer çok teşekkür eder saygılarımı sunarım’ şeklinde mesaj göndererek bildiride işlenen Montrö ile ilgili açıklamaların bahane olduğunu açıkça belirttiği bu şekilde soruşturma konusu bildiriyi hazırladığı ve üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların ve tutuklama nedenini bulunduğu anlaşılmaktadır.

Savcının iddianamesinde vurguladığı takunyalı-amiral konusunun detayları için TIKLAYIN.

Buna karşın Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi, emekli amirallerin savunmalarını almadan savcılığın tüm ev hapsi talebini kaldırarak, ev hapsi istenen amiraller hakkında il dışına çıkış ve yurt dışına çıkış yasağı kararını verdi. Ergün Mengi hakkında da savcılığın tutuklama talebi reddedilerek adli kontrol uygulanmasına hükmedildi. Mahkeme Mengi için de il dışına ve yurtdışına çıkma yasağı tedbiri alınmasını kararlaştırdı.

Emekli amirallerden 7’si daha sonra kiralanan bir minübüsle Gölcük ve İstanbul’a gitmek üzere yola çıktı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.