Elon Musk, parayı Mars’a yatıracakmış

O artık 195 milyar dolarla dünyanın en zengin insanı.

Musk, n çok elektrikli otomobil şirketi Tesla ve özel roket şirketi SpaceX’in patronu olarak biliniyor ama beyin teknolojisi girişimi Neuralink ve tünel ağları kazarak şehirlerdeki “trafiği çözmeyi” amaçlayan The Boring Company’nin de başında bulunuyor.

Peki, Musk, o parayı ne yapmayı planlıyor?

Musk 2018’deki kısa tweet dizisini yeniden yayımlayarak şunları söyledi:

Neden para istediğimi soruyor olmalısınız. Sebebi düşündüğünüz gibi değil. Kafamı dinlemek için çok az zamanım var. Tatil evlerim, yatlarım ya da onun gibi şeylerim yok.

Amacım, servetimin yaklaşık yarısıyla dünyadaki sorunları çözmeye çalışırken diğer yarısıyla da Dünya’ya bir meteor çarpması ya da kendi kendimizi bitireceğimiz bir 3. Dünya Savaşı çıkması durumunda, tüm canlıların yaşamının devam etmesi için Mars’ta kendi kendine yetebilen bir şehir kurmak.

Musk, düzenli olarak hayır kurumlarına bağış da yapıyor. Bu hafta Twitter’da “para bağışlamak için gerçekten fark yaratacak yollar” hakkında tavsiye de istedi.

Elon Musk’ın bu serveti edinmesinde son iki yıl içindeki kilometre taşları da şöyle:

2018’de Musk’ın Tesla şirketinin hisseleri yaklaşık 60 dolar değerindeydi. Tesla’nın hisseleri bugün ise 900 dolar civarında.

Tesla hisselerindeki bu artış, Musk’ın dünyanın en zengini olmasında başat rol oynadı.

2011’den bu yana Musk’ın servetindeki artış

Musk, pandemi döneminde Tesla’daki ve diğer şirketlerindeki 8 katlık artışla Jeff Bezos’u geride bırakarak dünyanın en zengini oldu:

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) rakamlarına göre Musk’ın serveti dünyadaki tüm ülkelerin GSYİH’siyle beraber sıralansaydı, Elon Musk dünyanın en zengin 50. ülkesi olurdu.

…Ve Musk’ın Mars için yapacağı yatırımlarla ilgili gelişmeler de şöyle:

Musk, 2018 yılında Tesla hisselerini satarak Mars için yatırıma dönüştüreceğini açıkladı.

Mayıs 2020’de Musk, attığı tweet’te “neredeyse tüm fiziksel varlıklarını” Mars’a kurmayı düşündüğü koloninin yatırımı için satacağını duyurdu.

Sonrasında Musk, SpaceX’in Mars’a gidecek uzay aracı Starship’in geliştirilme sürecini yakından takip etmek için hiçbir eyalet gelir vergisi ödemeyeceği Teksas’a taşındı.

Evet, Musk, şimdilerde bu muazzam serveti ile Mars’ta kuracağı koloninin son planlarını yapıyor.

Bakalım, yanında kimleri götürecek?

NOT: Grafikler, Independent’tan alınmıştır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir