Elon Musk beyin kontrol çipini tanıttı. Peki ya “hack”lanırsa?

Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk, şirketi Neuralink’in yıllardır üzerinde çalıştığı beyin implantını tanıtarak bu teknolojinin hafıza kaybından depresyona ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini söyledi.

Musk’ın tanıttığı ‘Link‘ adlı çip, bir madeni para büyüklüğünde ve deri altına yerleştirilen, insan saçının dörtte biri genişliğinde 4 elektrot iplikten ve onlara bağlı bir çipten oluşuyor.

Çipin çalışma prensibi şöyle: Beyin sinyallerini topluyor, elektronik sinyallere dönüştürüyor, böylece tüm elektronik cihazlar düşünce gücüyle kontrol edilebilir hale geliyor.

Musk, klavyeye dokunmadan mesaj yazmanın, oyunları bilgisayar yerine zihnimizde oynamanın, dahası tüm hatıralarımıızı kaydedip istediğimizde tekrar izlemenin bu çip ile mümkün olacağını söyledi.

Elon Musk, Black Mirror dizisini hatırlatan tanıtımda çipin, hafıza kaybından depresyona görme ve işitme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini de kaydetti.

Musk’ın tanıtımının kısa bir özeti

Elon Musk, beyin kontrol çipinin “hack”lanma (yani kötüye kullanılması ve robot insanlar yaratılması) ihtimalinin sorulması üzerine, bu konuda gerekli önlemleri alacaklarını söyledi.

Çipin ilk aşamada epey pahalı olması daha sonra da geniş halk kitlelerinin kullanımı için fiyatının düşürülmesi hedefleniyor.

Musk çip takılmış bir domuzun yemek yerken ve bir koşu bandının üzerindeyken beyin aktivitilerinn nasıl olduğunu göstererek (ürkütücüydü) tanıtımını gerçekleştirdi.

Buradan hareketle, çip henüz insanlar üzerinde denenmedi.

Yorumlayın

Your email address will not be published.