El Maktum, 11 yaşındaki kızını Muhammed bin Salman’la evlendirmek istemiş

İngiltere’de ilginç bir dava karar bağlandı. Davanın tarafları Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkan Yardımcısı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum ile İngiltere’ye kaçan eski eşi Prenses Haya’ydı.

Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum’un eski eşi Prenses Haya (45), geçen nisan ayında iki çocuğuyla birlikte Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) İngiltere’ye kaçtı. El Maktum, çocuklarını geri alabilmek için yargıya başvururken Prenses Haya karşı dava açtı.

El Maktum ve Prenses Haya mutlu günlerinde

Dava, tam 9 ay sürdü ve El Maktum’un karıştığı ileri sürülen, 20 yıl öncesine kadar dayanan adam kaçırma, tehdit ve işkence iddialarının gün yüzüne çıkmasına neden oldu.

Ürdün Kralı’nın üvey kardeşi olan Prenses Haya, BAE’den ayrıldığından beri düzenli olarak tehdit edildiğini, 2019’un Mart ayında ise iki defa yatağının altında güvenlik emniyeti devre dışı bırakılmış bir şekilde silah bulduğunu söyledi.

Haya, aynı zamanda kızı Prenses El Jalila’nın (şu an 13 yaşında) 11 yaşındayken El Maktum tarafından Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman (Kaşıkçı cinayetinin azmettiricis) ile evlenmeye zorlandığını iddia etti.

İngiltere Yüksek Mahkemesi, verdiği kararda 6 eşi ve 25 çocuğu olan el Maktum’un iki kızını kaçırdığına (ki bunlar Prenses Haya’dan olanlar değil) ve eski eşi Prenses Haya’yı (ölümle ve el Jalila ile diğer kızını da kaçırmakla) tehdit ettiğine hükmetti.

Kararda el Maktum’un kaçırdığı kızları ile ilgili 20 yıl öncesine gelişmeler şöyle:

Bunlardan biri Prenses Şemsa. Şemsa, 2000 yılında, o zaman 19 yaşındayken, İngiltere’nin Cambridge kentinde güpegündüz, sokak ortasında kaybolmuştu. İngiltere’nin The Guardian gazetesi, 2001 yılında bunun bir kaçırılma olayı olduğunu yazmış ancak açılan soruşturma kısa süre sonra kapatılmıştı. Prenses Haya’nın açtığı dava, neredeyse 20 yıl önce meydana gelen bu olayın bir “insan kaçırma” eylemi olarak kayıtlara geçmesini sağladı.

El Maktum’un kaçırılmasından sorumlu olduğu diğer kızı ise Prenses Latife. Latife, 2018’de, 32 yaşındayken, Hint Okyanusu’ndaki bir yattan Hindistan komandoları tarafından kaçırılmış ve tıpkı Şemsa gibi isteği dışında Dubai’ye gönderilmişti.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir