El Bab’da 16 şehit (Açıklanan)! Rusya’dan büyük kazık

Fırat Kalkanı Operasyonu’nun 120’inci gününde El-Bab’da 16 şehit verdik. JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, şehit sayısının artmasında Rusya’nın Türk uçaklarına belli bir süre izin vermemesi ve komuta kademesinde yapılan hatalar büyük rol oynadı. İşte detaylar:

Dünkü yoğun çatışmalar El Bab Kasabası’na bakan, hakim tepede olması nedeniyle kritik önemdeki eski hastane binası çevresinde yaşandı. Terör örgütü DEAŞ’ın 2 yıldır kontrolü altındaki eski hastane binasını silah ve cephane deposu olarak kullandığı, konumu nedeniyle teröristlerin buraya büyük önem verdiği, yığınak yaptığı biliniyordu.

Burada dün sabah yaşanan çatışmalar sırasında 4 askerimiz şehit oldu.

Bu çatışmalar yaşanırken hava desteği maalesef yapılamadı. JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre bölgeye hava harekatı için Rusya’ya bilgi verildi, ancak onay gelmedi. Bunun üzerine 3 saat süresince bölgede çatışan askerlerimize hava desteği gönderilemedi.

Sabahki çatışmalardan önce askerlerimiz ve ÖSO’lular

Rusya’dan daha sonra aynı anda yalnızca 2 uçağımız Suriye hava sahasında olabilir şeklinde “izin” geldi, ancak artık iş işten geçmişti.

El Bab’da öğleden sonra kar yağmaya başladı.

Meskun mahal için donanım eksikliği ve verilen bazı yanlış kararlyar sonucu askerlerimiz açık hedef haline geldi. Sisli havadan da yararlanan IŞİD’li teröristler saldırılar düzenledi.

IŞİD’li teröristler, tanklarımızı ve hafif zırhlı araçlarımızı hedef aldı. Saldırılarda 10 askerimiz şehit oldu, yarıdan fazlası ağır 33 askerimiz de yaralandı.

İlerleyen saatlerde yaralı askerlerden ikisi de şehit oldu. Böylece 12 saat içinde verilen şehit sayısı 16’ya yükseldi. Fırat Kalkanı Operasyonu’nun başından bu yana şehit sayısı da 37 oldu.

İşin vahimi, terkedilen tank ve zırhlı araçlar, IŞİD’in eline geçmesin diye bizzat kendi uçaklarımızca vuruldu.

Terör örgütü IŞİD, ele geçirdiğini iddia ettiği araçlar ve askerlerimize ait mühimmatla ilgili şu görüntüleri yayımladı:

TSK, çatışmalarda 138 IŞİD’linin öldürüldüğünü ve terör örgütüne ait çok sayıda hedefin vurulduğunu bildirdi.

O tepe ise şimdilik IŞİD’in elinde kaldı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.