Donald Trump’un “motorize” işlerinde son perde

2 dakikalık okuma

POTUS’a ardı ardına darbe. Eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın yaylım ateşinin ardından, avukatı Michael Cohen hakkında hazırlanan savcılık mütalaasında “motorize işleri”nin bir kez daha ortaya çıkması, Trump’ı zor durumda bıraktı.

2016 yılındaki başkanlık seçimlerinde Rusya’nın Trump lehine müdahalede bulunup bulunmadığına ilişkin yürütülen soruşturmada, savcılık Trump’ın eski avukatı Michael Cohen’in dört veya beş yıl hapisle cezalandırılmasını istedi.

Michael Cohen

Savcılık mütalaasında Cohen’in Trump’ın direktifleri doğrultusunda, seçimleri etkilemeye yönelik adımlar attığı belirtildi.

Bu adımlardan birinin de, Trump’ın daha önce bir gecelik ilişki kurduğu Playboy modeli Karen McDougal ve porno oyuncusu Stormy Daniels’e sus payı olarak yapılan ödemeler olduğu mütalaada yer aldı.

Savcılık, McDougal’a 150 bin, Daniels’e de 130 bin dolar olarak yapılan ödemelerin, bizzat Trump’ın direktifleri ile Cohen tarafından yapıldığına işaret etti.

Bu denli yüz kızartıcı iddialara rağmen, Trump, söz konusu savcılık kararının kendisini temize çıkardığını iddia etti.

Trump-Tillerson savaşı

ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD Başkanı Donald Trump’ı “disiplinsiz”, “okumayı sevmeyen”, “detaylara bakmayı sevmeyen” biri olarak tanımlayarak, görevdeyken Trump’ın kendisinden çok defa yasaları ihlal edecek şeyler yapmasını istediğini iddia etti.

Trump bu sözlere sosyal medya üzerinden yanıt verdi. Trump paylaşımında, “Mike Pompeo çok iyi çalışıyor. Selefi Rex Tillerson gerekli mental kapasiteye sahip değildi. Bir kaya kadar aptaldı, kendisinden yeterince hızlı kurtulamadım. Feci şekilde tembeldi. Şimdi artık dışişlerinde tamamen yeni bir durum ve büyük bir motivasyon var.” ifadelerini kullandı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Adriana Lima, bara düştü

Sonraki Yazı

…Ve Paris karıştı (Canlı Yayın)