Donald Trump’ın Türk sosyetesiyle derin ilişkileri

/

ABD’de Cumhuriyetçi Başkan aday adayı emlak kralı Donald Trump, “Müslümanları ABD’ye almayacağım” mesajlı seçim çalışmalarını sürdürüyor (ki paranın verdiği gazla eşi Melania Trump’ın ilk çıplak başkan eşi olacağını söyleyenlerin sayısı giderek yükseliyor). İlginçtir, Trump’a ABD’de yaşayan Türk jet sosyetesinin ünlü isimlerinin desteği bile var… Ve de ilginçtir Trump’ın Türkiye’deki ilişkileri de yabana atılacak cinsten değil. İşte JÖNTÜRK farkıyla detaylar:

Donald Trump, şu anki performansıyla kamuoyu yoklamalarında tüm rakiplerinin önünde. Öyle ki, onu şimdiden ABD Başkanı, 2005 yılında evlendiği eski model Melania Knauss Trump’ı da Beyaz Saray’ın ilk çıplak “first-lady’si olarak görenlerin sayısı epey fazla.

donaldtrumpmelania1

Slovenya asıllı Melania Knauss, Donald Trump’la evlenmeden önce verdiği epey cüretkar pozlarla tanınıyordu.

Biz gelelim Donald Trump’ın Türk sosyetesiyle derin ilişkilerine…

Trump’ın Türkiye jet sosyetesinin ünlü isimlerinden Ender Mermerci ile bir dönem sıkı fıkı ilişkisi olduğu ABD medyasına yansımıştı. Öyle ki fısıltı gazetesinde Donald Trump ile Ender Mermerci’nin kısa bir ilişki yaşadıkları da manşet olmuştu.

endermermercitrump2

Ender Mermerci ve kızı Tansa

Ender Mermerci, şu sıralar ikinci baharı yaşıyor, ancak özellikle de Donald Trump’ın eski eşi Ivana Trump ile ilişkilerine de sürdürüyor (Ivana, Ender Mermerci’nin kızının düğünü için Türkiye’ye bile gelmişti).

Bu ilişki ağında Donald Trump’ın, İstanbul Mecidiyeköy’deki “Trump Tower” için iş ortaklığı yaptığı Aydın Doğan ve ailesiyle ilişkilerini de unutmamak gerek.

donaldtrumpaydindogan

Trump Tower İstanbul için kızı Ivanka Trump ile birlikte İstanbul’a gelmişti. Ivanka Trump’ın da Aydın Doğan’ın damadı ve Doğan holding Medya Grup Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ve eşi Arzuhan Yalçındağ ile samimiyeti biliniyor.

donaldtrumpyalcindag

Peki Trump Tover İstanbul’un açılışını kim yapmıştı?

Tabii ki Recep Tayyip Erdoğan…

donaldtrumperdogan

Öyle ki 2012 yılında New York Plaza Hotel’de ABD’de yaşayan Türkler için düzenlenen (Baş organizatör Mehmet Ali Yalçındağ) gala gecesinin “host”luğunu Donald Trump yapmış ve kendisine Fenerbahçe forması hediye edilmişti.

donaldtrumpmehmetaliyalcindag
donaldtrumpfenerbahce

İş bu kadaral kalsa iyi…

Donald Trump’ın ABD’deki en önemli iş ortaklarından biri olan Kazak asıllı iş adamı Tevfik Arif’i (ki aynı zamanda Türk vatandaşıdır ve Trump Tower İstanbul projesinin fikir babası olduğu söylenir) unutmamak lazım.

donaldtrumptevfikarif1

Peki kim bu Tevfik Arif?

Adını 2010 yılında Atatürk’ün yatı olarak bilinen sonrasında aymazlık nedeniyle onun bunun eline geçen Savarona yatında düzenlediği seks partisi ile Türkiye’de duyurdu.

Savarona’da seks partileri düzenlendiği ihbarını alan Türk jandarması, yatta Rus, Ukraynalı mankenlerin yatta geceliği 3–10.000 dolar arası “işadamlarına” pazarlandığını ortaya çıkarmıştı. Elebaşı olarak da Tevfik Arif tutuklanmıştı.

Her ne kadar hakkındaki “kadın ticareti” ve “küçük yaştaki kızları fuhşa teşvik” suçlarından yakayı sıyırsa da, karanlık ilişkileri özellikle ABD’de hala sorgulanıyor.

Kazak asıllı Arif, Sovyetler döneminde Ticaret Bakanlığı’na giriyor ve tam 17 yıl çalışıyor.

Sovyetlerin dağılması sonrası ABD’ye gidiyor. 90’ların ikinci yarısında Brooklyn’de aldığı ucuz emlakları değerlendiriyor. Bu arada Türkiye’ye uzanıyor. Güneyde yatırımlar yapıyor. Ve Fettah Tamince (ki Erdoğan sevdalısıdır) ile Rixos Oteller zincirini kuruyor. New York piyasasında herkes, Rixos Otelleri’ni Arif’e ait diye biliyor.

donaldtrumptevfikarif2

Tevfik Arif, Ivanka Trump ve Donald Trump

Trump’la ortaklık

Arif, New York’ta işlerini, Bayrock Group şirketi üzerinden yürütüyor. Solaryumlu teni ve pahalı kıyafetleriyle kısa sürede New York sosyetesine giriyor ve davetlerin en sık rastlanan isimlerinden biri haline geliyor. Ancak kentte adı, ünlü emlak yatırımcısı Donald Trump ile ortak olunca iyice duyuluyor.

Türk vatandaşı oldu

Arif, New York’ta SoHo’nun ortasına dikecekleri gökdelen işinde Trump’la Amerika’nın en zengin eski Sovyet bloku ailelerinden Tamirler’i bir araya getirecek kadar ilişki simsarı.

Gürcistan Yahudisi Sapirlerle iş yapmaya başlayınca Arif’in New York’taki çevresi daha da genişliyor. Bir yanında Trump, arkasında taksi şoförlüğünden milyarderliğe yükselen Tamir Sapir ve oğlu Alex, öteki yanında da ilişkileri New York’un suç ailelerinden Gambinolara kadar uzanan ortağı Felix Sater, her geçen gün büyüyor. Türk vatandaşlığına geçiyor ve Sembol İnşaat’ın ana ortağı oluyor. Ukrayna’da, Kazakistan’da, Rusya’da yatırımlar yapıyor.

Ha unutmadan…

Tavfik Arif’in Türkiye’de ilk uranyumu çıkaracak yetkiye sahip kişi olduğunu da belirtelim.

Yozgat Temrezli’de 2016’nın son çeyreğinde açılacak uranyum madeninin saha hakkına sahip olan Avustralya merkezli Anatolia Energy, ABD’de Cumhuriyetçi Parti’den başkan adayı olmak için mücadele veren milyarder işadamı Donald Trump’a kadar uzanan ortak yapısıyla dikkat çektiiyor. Şirketin hisselerinin toplam yüzde 41.3’ünü dördü yatırım fonu, biri madencilik şirketi olmak üzere 5 kuruluş elinde tutuyor. Bunlardan yüzde 6.5 hisseye sahip Doyen Group, Türkiye kamuoyunda da geçmişte gündeme gelen bir isim olan Kazak asıllı Amerikalı işadamı Tevfik Arif’in kontrolünde bulunuyor.

Daha çok şey söylenebilirdi, ama biz sadece ima ile yetindik.

Buna karşın düğümü çözmek de çok kolay.

Yorumlayın

Your email address will not be published.